Bota

Lëshoi dy raketa, Koreja e Veriut kundërshton negociatat me Korenë e Jugut

Koreja e Veriut nuk ka pranuar të bisedojë me Korenë e Jugut, pasi pretendon se faji i përket Koresë së Jugut.
Featured image of article: Lëshoi dy raketa, Koreja e Veriut kundërshton negociatat me Korenë e Jugut Kim Jong-un

KORE E VERIUT –Pas lëshimit të dy raketave me rreze të shkurtër,  Koreja e Veriut ka kundërshtuar të negociojë më shumë me Korenë e Jugut. Ka deklaruar se duke thënë çdo gjë është bërë për fajin e Koresë së Jugut.

Pheniani ka publikaur një deklaratë si përgjigjë për fjalimine Moon Jae-in, kryeministrit së Koresë së jugut.

Dy raketat e hedhura mëngjesin e sotëm nga Koreja e Veriut në birgjet lindore, ishte testi i gjashtë brenda një muaji.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këto reagime të Phenianit, kanë ardhur pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, vendosën marrëveshjen në nëj takim që zhvilluan në qershor të këtij viti, për vazhdimin e negociatave të denekluarizimit.

 Burimi: BBC 

 A.C/Dosja.al

Shto Koment