Dikur

Les Etoiles më 1946: Shqiptarët dhe mjekësia tradicionale, metodat e tyre për t’u kuruar

“Les Etoiles” ka botuar, të martën e 2 prillit 1946, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me metodat tradicionale të mjekimit të përdorura në Shqipëri.
Featured image of article: Les Etoiles më 1946: Shqiptarët dhe mjekësia tradicionale, metodat e tyre për t’u kuruar Shkrimi për mjekësinë tradicionale

FRANCË- “Les Etoiles” ka botuar, të martën e 2 prillit 1946, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me metodat tradicionale të mjekimit të pordorura në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar .

Shqiptarët përdorin metoda mjaft të veçanta për të trajtuar sëmundjet e mushkërive. Sipas rastit, i sëmuri duhet të veshë një lëkurë dhie ose delje të sapo therur.

 I sëmuri mund të shërohet gjithashtu duke vendosur gota thithëse në të gjithë trupin dhe duke i shkaktuar atij rrjedhje të bollshme gjaku.

 Rakia, një pije e fermentuar, përdoret gjithashtu duke e fërkuar mbi lëkurë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Sa për infektimin e thonjve (gishtave), ekziston diçka shumë e lehtë për t’i kuruar. Mjafton t’i mbështillni me gjethe të lagura preshi.

 Këto ilaçe mund të sigurohen fare lehtë, sepse ato rrjedhin nga burimet natyrore të vendit. Madje është e vështirë të gjesh gjithmonë një mjek, sepse Shqipëria ka vetëm 150 të tillë për 1.250.000 banorë.

(a.m./dosja.al)

Shto Koment