Aktualitet

Videoja duke pirë kokainë/ SPAK thërret sërish sot kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Allën

SPAK thërret sërish sot Lefter Allës, për videon ku sfhaqet duke pirë kokainë. Nuk dihet se për çfarë është pytur saktësisht kreu i bashkisë së Bulqizës.
Featured image of article: Videoja duke pirë kokainë/ SPAK thërret sërish sot kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Allën Lefter Alla

Tiranë- SPAK, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka thirrur sërisht sot kreun e Bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla, për ta marrë në pyetje lidhur me videon e publikuar nga gazetari Artan Hoxha, ku shfaqej duke thithur kokainë. Alla ka dëshmuar sërish sot, por nuk dihet se për çfarë është pyetur konkretisht.

Mësohet SPAK i ka kërkuar Allës që t’i nënshtrohet edhe testit të drogës. Pas kësaj kërkese Alla duhet të paraqitet e Institutin e Mjekësisë Ligjore, për ti marrë kampion gjaku dhe urine, me qëllim kryerjen e eskpertimit mjeko-ligjor, që do të vërtetojë nëse Alla është konsumues droge ose jo

Një ditë më parë gazetari Artan Hoxha dhe Alla bashkë me avokatët e tij dhanë para prokurorëve versionet e tyre për ngjarjet. Gazetari Hoxha tha se kishte parë interes nga hetuesit për zbardhjen e ngjarjes dhe se u kishte vënë në dispozicion videon e plotë.Ndërsa Lefter Alla mësohet të ketë thënë se nuk është ai personi në video.  “Nuk jam unë personi në video. Të gjendet se kush është. Burimi i materialit? Pyesni ata që publikuan emrin tim”, tha kryebashkiaku dje.  Dosja.al mësoi se  dyshohet se kryebashkiaku është përfshirë në shitje dhe prodhim të lëndëve narkotike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dy ditë më parë gazetari investigativ Artan Hoxha publikoi videon e kryebashkiakut të Bulqizës Lefter Alla duke konsumuar ‘kokainë’. Pas publikimit të pamjeve, një reagim i menjëherëshëm erdhi nga Alla, i cili e ka cilësuar videon si montazh duke pretenduar se i është bërë edhe presion nga grupet kriminale, që sipas tij veprojnë në Bulqizë për interesa biznesi, ndërkohë që PD kërkon largimin e tij.

Socialistët e kanë marë deri më tani në mbrojtje Allën, ku Xhemal Gjunkshi dhe Rovena Voda, kanë mbështetur versionin e Allës se videoja mund të jetë montazh. Në fakt, konsumimi i lëndëve narkotike nuk e pengon Allën të ushtrojë detyrën e kryebashkiakut, por vlen të theksojmë një nga kërkesat e hershme të opozitës për të përfshirë testin e drogës, bashkëngjitur formularit të dekriminalizimit. Lëndët narkotike, të cilit do lloj qofshin ato, janë substanca psikotrope, e si të tilla, ato kanë ndikim mbi Sistemin Nervor Qendror.

J.V/Dosja.al

Shto Koment