Dikur

‘Le Temps’ më 1921: Kisha Ortodokse Shqiptare, me iniciativë të Fan Nolit, shkëputet nga ajo greke

"Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke.
Featured image of article: ‘Le Temps’ më 1921: Kisha Ortodokse Shqiptare, me iniciativë të Fan Nolit, shkëputet nga ajo greke Fan Noli

FRANCËLe Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Kisha shqiptare ndahet nga ajo greke:

Shkrimi për ndarjen e kishës shqiptare nga ajo greke

Na shkruajnë nga Korça :

 Lëvizja separatiste fetare në Shqipëri e udhëhequr nga imzot Fan Noli, president i delegacionit shqiptar në Lidhjen e Kombeve, sapo mori formë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Kisha shqiptare është shkëputur nga ajo greke dhe ky lajm, i shpallur nëpërmjet një manifesti, është përshëndetur me entuziazëm nga popullsia ortodokse.

 Kisha shqiptare, pas atyre rumune, serbe dhe bullgare, bëhet kombëtare dhe shkëputet nga patriarkana e Fanarit.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment