Dikur

‘Le Journal’ më 1900: Arrestimi i Ismail Bej Qemalit dhe ndërhyrja e ambasadorit anglez për lirimin e tij

"Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 shkurtit 1900, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me arrestimin e Ismail Qemalit.
Featured image of article: ‘Le Journal’ më 1900: Arrestimi i Ismail Bej Qemalit dhe ndërhyrja e ambasadorit anglez për lirimin e tij Ismail Qemali

FRANCË- “Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 shkurtit 1900, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me arrestimin e Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Arrestimi i Ismail Bej Qemalit

Shkrimi në “Le Journal”

Frankfurt. — Na shkruajnë nga Kostandinopoja në Gazetën e Frankfurtit :

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këshilltari i njohur i shtetit, Ismail Bej Qemali, u arrestua dje, gjatë natës.

 Ambasada angleze po kërkon lirimin e tij me arsyetimin se, gjatë demonstratave anglofile të muajit dhjetor, me iniciativën e Ismailit, ambasadori britanik mori nga Sulltani premtimin që Ismaili nuk do të shqetësohej.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment