Dikur

Le Figaro 1924: Detajet e atentatit me revole ndaj kryeministrit shqiptar Ahmet Zogu

“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 24 shkurtit 1924, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin ndaj Ahmet Zogut, asokohe kryeministër i Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar
Featured image of article: Le Figaro 1924: Detajet e atentatit me revole ndaj kryeministrit shqiptar Ahmet Zogu

Kryeministri shqiptar viktimë e një atentati

Romë, 23 shkurt.

Na shkruajnë nga Tirana, më 23 shkurt, nëpërmjet Agjencisë Stefani :

Në momentin kur Kryeministri shqiptar, z. Zogu, hyri në sallën e Asamblesë Kushtetuese, një student me emrin Beqir Valteri, qëlloi tri herë me revolver mbi të, duke i shkaktuar plagë të lehta në dorë dhe në këmbë.

Nuk ka asnjë shqetësim për gjendjen e z. Zogu.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fajtori u arrestua dhe u dorëzua para drejtësisë.

Qetësia mbretëron kudo.

Asambleja vazhdoi punën e saj. Z. Frashëri u zgjodh President.

Shkresa e botuar nga Aurenc Bebja

Marrë nga Gazeta.Tema

Etiketa:

Shto Koment