Bota

Lajmi i mirë nga Gjermania/ Biontech dhe kompania farmaceutike amerikane “Pfizer” fillojnë fazën e tretë të testimit të vaksinës anti-Covid

Biontech dhe Pfizer po planifikojnë ta aplikojnë vaksinën në muajin tetor. Nëse autoritetet bien dakord, të dy kompanitë thonë se ata mund të prodhojnë 100 milion doza vaksine deri në fund të vitit 2020.
Featured image of article: Lajmi i mirë nga Gjermania/ Biontech dhe kompania farmaceutike amerikane “Pfizer” fillojnë fazën e tretë të testimit të vaksinës anti-Covid Foto ilustruese

GJERMANI– Kompania Biontech me bazë në Mainz  të Gjermanisë ka kaluar një tjetër pengesë në garën e prodhimit të vaksinës kundër koronavirusit. Biontech  ka bashkëpunuar me kompaninë farmaceutike amerikane “Pfizer” për prodhimin e vaksinës e cila do të testohet në Gjermani.

Mediat e huaja kanë shkruar se teksa deri më tani prodhimi i kësaj vaksine ka dhënë rezultat pozitiv do të nisë faza e tretë e testimit.

“Kur të kërkoni për një vaksinë, kompania me bazë në Mainz të Gjermanisë “Biontech” dhe partneri i saj amerikan ‘Pfizer’ tregojnë se kanë arritur sukses. Ata do të lejohen të testojnë ilaçin e tyre në Gjermani, pasi Instituti Paul Ehrlich e ka miratuar studimin klinik si të realizuar me sukses.”- është shprehur Biontech.

Përshpejtoni procesin e miratimit

Nëse studimi klinik konfirmon efektivitetin e vaksinës, një qendër studimi në Gjermani mund të përshpejtojë procesin e miratimit në këtë vend. Biontech dhe Pfizer po planifikojnë ta aplikojnë vaksinën në muajin tetor. Nëse autoritetet bien dakord, të dy kompanitë thonë se ata mund të prodhojnë 100 milion doza vaksine deri në fund të vitit 2020.

“Një studim i madh, i cili është në fazën e tretë është një parakusht thelbësor për të demonstruar pa mëdyshje sigurinë dhe efektivitetin e një vaksine. Integrimi i qendrave të studimit në Evropë dhe në Gjermani ka qëllimin specifik të mbështetjes së miratimit lokal.”- ka thënë bashkëthemeluesi i Biontech Ugur Sahin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

‘Curevac’ merr 252 milion euro nga qeveria federale

Kompania bioteknike e “Tübingen Curevac” do të marrë 252 milion euro nga qeveria federale për kërkimet e saj për një vaksinë kundër koronavirusit. Kjo u konfirmua nga një zëdhënës i kompanisë.

Muaj më parën autoritetet në Gjermani nisën një program të veçantë për të përshpejtuar kërkimin mbi vaksinat e nevojshme urgjente kundër virusit vdekjeprurës. Në fund të korrikut, ministria njoftoi se të dy kompanitë ‘Curevac’ dhe ‘Biontech’ dhe kompania IDT Biologika nga Dessau-Roßlau ishin paralajmëruar për financim “nga një bord këshillues ekspert”, në vlerën 750 milion euro.

Shënim: Në një version të mëparshëm të artikullit Biontech ka deklaruar se është kompania e dytë gjermane e lejuar të hyjë në fazën më të rëndësishme të provës klinike në Gjermani. Sidoqoftë, është kompania e parë në Gjermani që fillon një pjesë të ‘Fazës III’ në Gjermani, e cila do të kryhet në të gjithë botën.

Burimi: tagesschau

A.C/Dosja.al

Shto Koment