Politike

VENDIMI! Hapen universitetet, por vetëm për konsultime dhe sezonin e provimeve.

VIDEO
Ministrja lajmëroi heqjen e karantinës 14 ditore për të gjithë emigratët nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia. Po ashtu është vendosur edhe hapja e auditoreve. 
Featured image of article: VENDIMI! Hapen universitetet, por vetëm për konsultime dhe sezonin e provimeve. Ogerta Manastirliu

TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin për rihapjen e Universiteteve dhe rikthimin e studentëve në auditore. Në një konferencë për shtyp, ministrja lajmëroi heqjen e karantinës 14 ditore për të gjithë emigratët nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia. Po ashtu është vendosur edhe hapja e auditoreve.


“Kemi rënie shifrash dhe fataliteti. Kemi incidencë të ulët dhe të kontrolluar. Kemi një rënie të pozitivitetit total dhe numri i pacientëve të shtruar ëshët ulur. Indikatorë si këta na sjellin në vëmendje situatën e një viti më parë. Masat kanë pasur ndikim të padiskutueshëm. Kemi vijuar edhe me vaksinimin. 100 mijë qytetarë kanë marrë edhe dozën e dytë të vaksinës. Mbetemi në një pozicion të lartë. Në çdo hap, jemi treguar shumë të kujdesshëm qoftë masave dhe hapave të lirimit të masave. Do të vijojmë të jemi të kujdesshëm. Nisur nga situata, Komiteti ka patur një mbledhje dhe ka rivlerësuar masat e marra duke hequr masën e karantinës 14 ditore me Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut. Hapen universitetet, vetëm për konsultime dhe sezonin e provimeve. Mbetet në fuqi ora policore 22:00-06:00 dhe ajo për grumbullimet,”-tha ministrja

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

LAJMI KRYESOR: LIROHEN MASAT! Komiteti Teknik: Hapen universitetet, vetëm për konsultime e provime, hiqet karantina për emigrantët! Asnjë ndryshim për orën policore

(k.m/dosja.al)

Shto Koment