Aktualitet

Vrau për 30 mijë euro borxh Angjelin Shkambin, arrestohet pas dy vitesh Artan Koçeku, tentoi të largohej me vrap (VD)

Arrestohet Artan Koçeku, i dyshuari kryesor për vrasjen e Angjelin Shkambit. Ngjarja ka ndodhur dy vite më parë në Shkodër.

SHKODËR– Pas dy vitesh në kërkim arrestohet i dyshuari për vrasjën e Angjelin Shkambit, Artan Koçeku.

Arrestimi i 29-vjeçarit është bërë gjatë operacionit “Iron Hand”, teksa Koçeku ishye duke lëvizur me mjetin e tij.

Pasi vuri re se u pikas nga Policia, 29-vjeçari tentoi të largohej me vrap por u neutralizua në kohë nga efektivët.

Gjatë kontrollit në automjetin me të cilin udhëtonte, Policia gjeti dhe sekuestroi dy pisoleta me fishek në fole dhe një krehër me fishekë.

Gjithashtu, në automjet së bashku me të ishte dhe një person tjetër me iniciale Rr. D., 24 vjeç, banues në Tiranë, i cili u arrestua në flagrancë për veprën penale “Përkrahja e autorit të krimit”.

 

 

NJOFTIMI I PLOTË:

Shkodër

Finalizohet me sukses operacioni i koduar “IRON HAND”

Kapet dhe ndalohet një person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i shpallur në kërkim për vrasje, i cili qarkullonte me armë zjarri me fishek në fole, autor i ngjarjes së ndodhur më datë 17.12.2017 ku ka mbetur i vrarë shtetasi A. Sh.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim, falë informacioneve të mara në rrugë operative dhe një pune të mirëorganizuar, finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “IRON HAND”, ku si rezultat është kapur dhe ndaluar shtetasi:

Artan Koçeku 29 vjeç, banues në fshatin Pog, Shkodër.

Ky person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, në momentin e kapjes nga Forca e Posaçme “Shqiponjat”, ka tentuar të largohet me vrap, por është neutralizuar dhe shoqëruar në ambientet e D.V.P Shkodër. Për këtë shtetas në lidhje me ngjarjen e ndodhur në datën 17. 12. 2017, Gjykata ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Gjatë kontrollit në automjetin me të cilin udhëtonte, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip “pistoletë” me fishek në fole dhe një krehër me fishekë që i përkiste një arme tjetër zjarri tip “pistoletë”.

Gjithashtu, në automjet së bashku me këtë person, ka qenë edhe shtetasi Rr. D., 24 vjeç, banues në Tiranë, i cili u arrestua në flagrancë për veprën penale “Përkrahja e autorit të krimit” .

Përmbledhja e ngjarjes së ndodhur:

Shtetasi Artan Koçeku i cili ka përfituar leje shpërblimi nga burgu i Peqinit ku vuante dënimin për ngjarjen e ndodhur në vitin 2013, për veprën penale “Vjedhja me armë”, nuk u paraqit në vendin e vuajtjes së dënimit në ditën e caktuar. Gjatë kësaj kohe me datë 17.12.2017, ky person ka vrarë me armë zjarri shtetasin A. Sh. 35 vjeç, banues në Pulaj, Velipojë, Shkodër.

I njëjti person në vitin 2018 është përfshirë në një konflikt me armë, dhe gjatë ndjekjes nga Policia, ka braktisur mjetin në fshatin Shtoj I Ri dhe ka mundur të largohet.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprat penale “Vrasja me paramendim”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak” dhe “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

(k.m/dosja.al)

 • 16:43

  I mbuluar me tatuazhe, kush është "i forti" në Shkodër që vrau mikun për 30 mijë euro, dikur grabiste biznese me armë

  SHKODËR– Ditën e sotme në Shkodër u arrestuar i dyshuari kryesor për vrasjen e Angjelin Shkambit më 17 dhjetor të 2017.

  Teksa udhëtonte në makinën e tij, Artan Koçeku është kapur nga policia edhe pse tentoi që të largohej me vrap. 

  Por kush është Artan Koçeku?

  Artan Koçeku rezulton i dënuar me 9 vite burg për akuzën e “Grabitjes me armë” të disa pikave të karburantit në Shkodër.

  29-vjeçari u arrestua në vitin 2013 si pjesë e një grupit të përbërë prej 4 personash të cilët grabisnin me armë pika karburantesh. Në atë kohë policia numëroi 8 pika të grabitura në lagje të ndryshme të qytetit verilindor.

  Gjithashtu Koçeku së bashku me të arrestuarit e tjerë Pashko Qarri, e dy vëllezërit Mikel e Marjan Thani janë dhe autorë të vendosjes së eksplozivit në automjetin në pronësi të efektivit të policisë P.Vuksani në lagjen “Skënderbeg” në Shkodër në shkurt të vitit 2013.

  Nuk mbaron këtu! Sëbashku me dy persona të tjerë, Fred Shkëmbi dhe Tom Gjergjin, Koçeku vodhi 12 dyqane po në Shkodër.

  Pas serisë së grabitjeve me armë, Koçeku akuzohet edhe për vrasjen e mikut të tij, Angjelin Shkambit.

  I njëjti person në vitin 2018 është përfshirë në një konflikt me armë, dhe gjatë ndjekjes nga Policia, ka braktisur mjetin në fshatin Shtoj i Ri dhe ka mundur të largohet.

  Në mjetin me targa të vjedhura dhe të mbivendosura u gjetën njolla gjaku që nënkuptonin se dikush kishte mbetur i plagosur por askush nuk u paraqit në spital për t’u mjekuar.

  Sipas dyshimeve të para ende të pakonfirmuara të rrugë zyrtare, personi që mbeti i plagosur ishte Artan Koçeku.

  Por nga ana tjetër edhe Angjelin Shkambi nuk ishte një emër i panjohur për policinë. Në shkurt të 2017 ai u arrestua së bashku me një grup prej 13 personash si kultivues të rreth 3 mijë rrënjëve kanabis. Për të shkalla e parë kishte caktuar masën e sigurisë arrest me burg ndërsa Gjykata e Apelit e kishte lënë në arrest shtëpie.

 • 16:13

  Mori leje nga burgu për ta vrarë, si e ekzekutoi shkodrani me tre plumba në varreza për 30 mijë euro ish-mikun Angjelin Shkambin

  Artan Koçeku dhe Angjelin Shkambi

  SHKODËR– Ditën e sotme në Shkodër u arrestuar i dyshuari kryesor për vrasjen e Angjelin Shkambit më 17 dhjetor të 2017.

  Angjelin Shkambi është qëlluar me tre plumba në kokë brenda në automjetin e tij tip “Mercedes Benz”, pranë një dyqani lulesh teksa po dilte nga varrezat e fshatit.

  Edhe pse vrasja është bërë pranë një zone të banuar askush nuk raportoi se kishte dëgjuar të shtëna, duke hedhur dyshimet se autori mund të kishte përdorur silenciator.

  Por si ndodhi ekzekutimi i Shkambit nga shoku i ngushtë për 30 mijë euro?

  Dyshohet se Angjelin Shkambi është ekzekutuar nga miku i tij Artan Koçeku, i cili sipas prokurorisë së Shkodrës i kishte dhënë disa vite më parë, 30 mijë euro borxh. Për shkak të miqësisë së tyre të ngushtë, ata kishin dhënë borxh jo pak herë para tek njëri-tjetri.

  Disa ditë para vrasjes Koçeku kishte përfituar 7 ditë lejë nga burgu i Peqinit, dhe vetëm një ditë para se të kthehej në ambientet e burgut, dyshohet se vrau Shkambin.

  Pas kryerjes së krimit brenda në makinën e Shkambit, autori i krimit është larguar duke mos u kthyer në burg për të vuajtur dënimin për vjedhjen me armë të ndodhur në vitin 2013.

Shto Koment