Politike

Mungoi në takimin e PS, Rama: Nisa punën për KÇK, brenda nëntorit fillon furtuna, tani nisem për Ohër

Fjala e Ramës u paralajmërua nga zyra e shtypit e Partisë Socialiste, por nuk u mbajt pasi kryeministri shpjegoi se gjatë kohës kur duhet të ishte në takim po zhvillonte një diskutim me grupin e punës për Ligjin Special kundër së ashtuquajturës KÇK. 
Featured image of article: Mungoi në takimin e PS, Rama: Nisa punën për KÇK, brenda nëntorit fillon furtuna, tani nisem për Ohër Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mungesën e tij në takimin “Ti Zgjedh” me kandidatët për delegatë të Kongresit që do të zgjidhen me 16 nëntor.

Fjala e Ramës u paralajmërua nga zyra e shtypit e Partisë Socialiste, por nuk u mbajt pasi kryeministri shpjegoi se gjatë kohës kur duhet të ishte në takim po zhvillonte një diskutim me grupin e punës për Ligjin Special kundër së ashtuquajturës KÇK. 

Në reagimin e tij, Rama tregoi se kishte nisur punën për hartimin e ligjit duke premtuar se brenda nëntorit do të fillonte ajo që kreu i qeverisë e ka cilësuar si “furtuna” kundër grupeve kriminale.

Kur dal përditë pse del përditë pse del përditë, kur s’dal ca ditë çfarë ka që s’del përditë, historia e vjetër hip se të vrava zbrit se të vrava. Sot e kam nisur ditën me grupin e punës për Ligjin Special kundër krimit të organizuar+masat kundër KÇK që po finalizohen në letër. Brenda nëntorit fillon furtuna mbi foletë e krimit dhe korbat e KÇK. Tani për Ohër ku nisin sot takimet për marrëveshjet e bashkëpunimit rajonal dhe nesër bëhet mbledhja e radhës ku janë ftuar të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor + partnerët europianë të nismave rajonale,”-shkruan Rama në reagimin e tij. 

Tanimë, Rama ka bërë me dije se është nisur drejt Ohërit të Maqedonisë së Veriut pasi mbrëmjen e sotme do të zhvillohet takimi për marrëveshjen e bashkëpunimit rajonal, ose ndryshe “Shengeni i Ballkanit”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por çfarë është KÇK?

Sipas Ramës, “KÇK është grupi më i madh kriminal në Shqipëri”, ku janë përfshirë prokuror dhe gjyqtar që do largohen nga Vettingu. Kreu i qeverisë ka premtuar që brenda këtij muaji, Policia do të bëjë një megaoperacion për goditjen e bandave që operojnë në vend. 

Partia Socialiste ka organizuar takimin ‘Ti Zgjedh’ me strukturat e saj në të gjithë vendin për t’u përgatitur për zgjedhje të delegatëve të kësaj partie të cilat do të mbahen në datë 16 Nëntor.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment