Aktualitet

Vetingu, KPA hedh poshtë vendimin e KPK, shkarkon nga detyra prokurorin Anton Martinin

Komisioneri Publik më herët ankimoi vendimin për Anton Martinin, i cili është kandidat për prokuror në SPAK.
Featured image of article: Vetingu, KPA hedh poshtë vendimin e KPK, shkarkon nga detyra prokurorin Anton Martinin KPA shkarkon prokurorin Anton Martini

TIRANË- Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin Anton Martini. Komisioneri Publik më herët ankimoi vendimin për Anton Martinin, i cili është kandidat për prokuror në SPAK.

Anton Martini e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe është emëruar prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në vitin 2004. Në vitin 2015, Martini u transferua në Shkodër nga Këshilli i Prokurorisë së kohës, vendim të cilin ai e kontestoi për parregullsi. Në qershor 2018, Martini u rikthye në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prokurori Anton Martini është renditur i dyti nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme. Barriera e fundit e tij për të marrë emërimin në SPAK,  ishte vettingu, por që nuk e kaloi atë.

(d.a/dosja.al)

Një Koment në “Vetingu, KPA hedh poshtë vendimin e KPK, shkarkon nga detyra prokurorin Anton Martinin

  1. Paska shpetu. Ai vend pune eshte vendi me mut i puneve.

Shto Koment