Aktualitet

Konflikti në Levan, policia vë në pranga 5 persona në Fier, ja autori që qëlloi në spital (Emri)

Policia ka arrestuar sot 5 persona, të cilët kanë lidhje me konfliktin që nisi në Levan.
Featured image of article: Konflikti në Levan, policia vë në pranga 5 persona në Fier, ja autori që qëlloi në spital (Emri) Forcat e policisë në spitalin e Fierit

FIER- Pas sherrit të mbrëmshëm në Fier mes dy familjeve, ku mbetën 5 persona të plagosur, policia ka arrestuar sot 5 persona, të cilët kanë lidhje me konfliktin që nisi në Levan.

Policia sqaron se 21-vjeçari i identifikuar si Daniel Braçe, dyshohet se është autori i plagosjes me armë zjarri brenda ambienteve të Spitalit të Fierit, teksa i ka marrë armën e shërbimit policit të patrullës dhe ka plagosur Aleksandër Zhupën.

Sipas njoftimit të policisë janë vënë në pranga shtetasit me iniciale:

– D.B, 21 vjeç; –

G.B., 22 vjeç, të dy banues në Levan

A.Zh., 51 vjeç, banues në Ferras;

– E. K., 32 vjeç, banues në Vlorë;

– A. Zh., 22 vjeç, banues në Ferras, Fier.

Njoftimi i policisë: 

Fier

Policia e Fierit vë në pranga 5 persona në lidhje me konfliktin në Levan të Fierit

Arrestohet personi që plagosi me armën e punonjësit të Policisë një shtetas në urgjencën e Spitalit Fier.

Në vijim të veprimeve të kryera nga grupi i posaçëm hetimor për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, dokumentimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave përgjegjës për ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme  në Levan dhe më pas në urgjencën e Spitalit Fier, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

– D.B, 21 vjeç;

– G.B., 22 vjeç, të dy banues ne Levan, Fier, për veprat penale “Vrasje me dashje mbetur në tentativë”, “Goditje për shkak detyrës të punonjësit të rendit publik”.

Nga veprimet e para hetimore rezultoi se shtetasi D.B, dyshohet se është autori i plagosjes me armë zjarri, i cili është kapur dhe arrestuar në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Gjithashtu u bë arrestimi për veprat penale “Vrasje me dashje mbetur në tentativë” , “Mbajtje pa leje e armëve të ftoha” i shtetasve:

– A.Zh., 51 vjeç, banues në Ferras;

– E. K., 32 vjeç, banues në Vlorë;

– A. Zh., 22 vjeç, banues në Ferras, Fier.

Nga veprimet e para hetimore rezulton se konflikti ka nisur për motive banale në një lokal.

Në cilësinë e provës materiale u bë sekuestrimi i një arme gjahu, dy mjeteve prerës dhe tre automjeteve.

Nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarje.

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e djeshme në Fier. 5 persona janë plagosur dhe tre janë arrestuar. Sherri mes dy grupeve ka nisur në Levan dhe përfundoi me përdorimin e armës brenda Urgjencës në Fier. Policia ka marrë në kontroll situatën dhe ka arrestuar autorët. Të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën

(a.m/dosja.al)

Shto Koment