Politike

‘Refuzuat kërkesën tonë, këtë gabim s’do e përsërisni më!’/ Mbledhja e Këshillit Politik nesër në 12:00, pranon edhe Gjiknuri

Këshilli Politik do të mblidhet nesër në orën 12:00. Takimi ishte parashikuar në orën 10:00, por opozita jashtëparlamentare kërkoi shtyrje me dy orë. Propozimi u pranua edhe nga Damian Gjiknuri.
Featured image of article: ‘Refuzuat kërkesën tonë, këtë gabim s’do e përsërisni më!’/ Mbledhja e Këshillit Politik nesër në 12:00, pranon edhe Gjiknuri Damian Gjiknuri, Oerd Bylykbashit, Rudina Hajdarit dhe Petrit Vasilit

TIRANË– Këshilli Politik do të mblidhet sërish nesër në orën 12:00. Takimi mes palëve politike ishte parashikuar që të ndodhtë në orën 10:00, por opozita jashtëparlamentare kërkoi shtyrjen e orarit duke i dërguar një email, bashkëkryetarit të KP-së dhe njëkohësisht përfaqësuesit të maxhorancës, Damian Gjiknurit.

EMAILI NGA PARTIA DEMOKRATIKE:

Z.Gjiknuri. Ne mbledhjen e fundit te Keshillit politik nuk pati asnje dakordesi per te zhvilluar mbledhje diten e premte. Ju gjithashtu refuzuat kerkesen tone per mbledhje te Keshillit Politik diten e merkure. Kjo logjike e funksionimit te njeanshem eshte krejt e kundert me menyren e ndertimit dhe funksionimit te Keshillit Politik, ku qofte ditet e mbledhjeve ashtu edhe rendi i dites jane dakordesuar konsensualisht me pare. Megjithate duke e konsideruar kete si nje veprim te gabuar tuajin por qe nuk do perseritet më, konfirmojme pjesmarrjen tone dhe propozojme qe mbledhja te zhvillohet ne oren 12.00. Oerd Bylykbashi Petrit Vasili

Ndërkohë nga ana tjetër kërkesa e bërë nga opozita jashtëparlamentare, është pranuar nga socialisti Gjinuri, i cili shkurt ka kthyer përgjigje pozitive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Mirëmbrëma. Ju njoftoj se me kërkesën e opozitës jashtëparlamentare, mbledhja e Këshillit Politik është spostuar për në orën 12:00. Pra, nesër në orën 12:00 në të njëjtin vend. Thnx”, shkruan Gjiknuri.

Deri më tani nga takimet e Këshillit Politik, opozita ka propozuar të merret mendimi i OSBE/ODIHR për çështjen e koalicioneve, por është shprehur gati për hapjen 100% të listave. Ndërkohë, Gjiknuri u shpreh se opozita duhet të dorëzojë draftet deri të premten, dhe të mos vonojë me qëllim implementimin e të gjitha ndryshimeve Kushtetuese.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment