Aktualitet

Trafikoi 613 kg kokainë fshehur në banane, mbyllet pas 9 orësh seanca maratonë. GJKKO jep 14 vite burg për Arbër Çekajn

Arbër Çekaj dënohet me 14 vite burg për trafikimin e 613 kilogramëve kokainë të fshehura në banane. Po ashtu fajtor u shpallën edhe Donald Lushaj dhe Armendo Pezako, të cilët u dënuan me 10 dhe 8 vite burg. Avokati Maks Haxhia u shpreh se GJKKO nuk kishte prova, ndërsa vetë Arbër Çekaj në mbi 30 minuta ka hedhur akuza ndaj Prokurorisë dhe Policisë se kanë dekonspiruar operacionin me qëllim mbrojtjen e trafikantëve të vërtetë, që nuk është ai.
Featured image of article: Trafikoi 613 kg kokainë fshehur në banane, mbyllet pas 9 orësh seanca maratonë. GJKKO jep 14 vite burg për Arbër Çekajn Arbër Çekaj

TIRANË– 14 vite burg për Arbër Çekaj, pronarin e kompanisë “Arbi Garden” brenda kamionit të të cilit u gjetën 613 kg kokainë dy vite më parë. Çekaj u dënua me 21 vite burg, por duke përfituar nga gjykimi i shkurtuar do të kalojë 14 vite në burg. Po ashtu janë dënuar edhe dy bashkëpunëtorët e tij Donald Lushaj dhe Armando Pezaku. Donald Lushaj, administratori i ‘Arbi Garden’ u dënua me 16 vite që u reduktua me 10 vite e 8 muaj, ndërsa shoferi i kamionit Armando Pezaku, u dha dënimi me 13 vite burgim, i cili do të ulet në 8 vite e 8 muaj. Të tre akuzohen se kanë marrë pjesë në grup të strukturuar kriminal dhe trafikuar lëndë narkotike ndërkombëtar narkotikësh.

Seanca ka nisur mesditën e sotme dhe ka zgjatur thuajse 9 orë, ku palët kanë paraqitur para togave të zeza argumentat e tyre. Çekaj ka vendosur që të mbrohet vetë duke folur për gati 32 minuta para togave të zeza. Ai ka renditur të gjitha faktet që sipas tij e nxjerrin “të larë” nga akuzat që janë ngritur ndaj tij, duke u shprehur se nëse do të kishte gisht në transportin e kokainës, nuk do të kishte shkuar në Gjermani por në një vend pa marrëveshje ekstradimi me vendin tonë.

Ndërsa avokati i tij, Maks Haxhia jashtë godinës për mediat është shprehur se vendimi nuk ishte i drejtë duke u shprehur kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme për dënimin me 21 vite burg ndaj klientit të tij. Duke e konsideruar vendimin qesharake, Haxhia u shpreh se gjyqtarët dhanë vendimin “fajtor” për të bërë karrierë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sasia rekord e kokainës u kap në shkurtin e vitit 2018, ku policia shqiptare e sinjalizuar nga ajo greke sekuestroi 613 kg kokianë në konterinerin e bananeve të kompanisë së Çekajt, “Arbër Garden”. 

(k.m./dosja.al)

 • 18:44

  Arbër Çekaj dënohet me 14 vite burg, “shpërthen” avokati Maks Haxhia: Nuk i quaj dot as estrada e Ballshit, gjyqtarja e bën për karrierë. Pse nuk i lanë gazetarët brenda?

  Maks Haxhia

  Avokati i Arbër Çekaj, Maksi Haxhia në një komunikim për mediat tha se vendimi ishte me standarde të dyfishta. Haxhia, u shpreh kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme për dënimin me 21 vite burg ndaj klientit të tij duke u shprehur se vendimi ishte marrë pasi gjyqtarët ishin në prioritet karrierën e tyre.  Më tej në fjalën e tij, Maks Haxhia shtoi se Gjykata nuk kishte asnjë provë, megjithatë kishin vendosur që të dënonin klientin e tij. 

  Për çudi kjo gjykatë na tregoi vendimin për moslejimin e mediave, ndërsa kur dha vendimin i futi mediat. Është proces komik. Ju siguroj se çdo jurist,do të skandalizohet me këtë vendim sepse nuk kishte asnjë provë që të favorizonte akzuën. Kjo gjykatë, nuk them dot as e Ballshit, se kam respekt për vendlindjen time. Nuk kishte provë. Është shumë e thjeshtë. Gjyqtarja ka kandiduar për në Apel, karriera e tyre është në prioritet. I thashë që unë s’jam Zoti që të them e ka bërë apo jo Arbër Çekaj, por di të them që nuk ka prova. Prandaj jam i irrituar se nuk u la media në seancë,”-tha Haxhia.

 • 12:55

  “UFO të isha s’do guxoja të fusja drogë në kontenierë”/ Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt: Nëse do sillja drogën, do e organizoja edhe nxjerrjen e saj nga Shqipëria

  Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt në gjykatë, i cili ndodhet në burg pas kapjes së 613 kg kokainë. Para togave të zeza, ai ka deklaruar se nuk është trafikant droge dhe nuk njeh asnjë trafikant. Ai ka sqaruar më tej se në anijen, ku u gjet kokaina, kapet çdo ditë drogë.

  Dëshmia e Arbër Çekajt: 

  Mund të jem jo nordik po edhe UFO po nuk e kuptoj që një njeri ka futur drogë në kontenier dhe ndalohet kontenieri 5 ditë nga Gurdia Di Financa që nuk besoj se iu shpëton gjë aq të zgjuar dhe të specializuar janë. Dhe unë që them ” jo janë budallenj italianët, fute drogën se italianët nuk e kanë gjetur”. Kjo është logjike, pastaj vijnë ndjenjat që të mos filloj me psikologjinë. Që unë nuk kam pasur lidhje e as dijeni për drogën. Fatura ka qenë 7500 euro, që në këtë moment më ka dhënë zoti një dritë jeshile, si një besimtar. Do thoja “e gjetën drogën, ik, mos i merr frutat para lirisë që të lësh familjes rrugëve”. Unë kam qenë në Gjermani, do merrja avionin në Singapor, që s’ka ektradim me Shqipërinë që as nuk e dinë ku i bie Shqipëria, në Marok, do shkoja në Kolumbi se me dikë punoja dhe nuk do vija. Unë e dija që frutat kontrollohen dhe nuk bëra asnjë lëvizje, negociova për të ulur 7500 euro. Edhe një fukara e shet lopën para lirisë. Si do e sillja Donald Lushja dhe do i thoja “merr drogën”. Nëse unë do isha në Singapor, ai në Amerikë, se i ka dalë dhe viza. Unë nuk jam trafikant droge, nuk kisha mundësinë e transportit të drogës se nuk njoh trafikantë dhe numrin e kontenierëve që vijnë për mua. Unë edhe transportin detar e tokësor nuk e organizoj dot të frutave të mia, unë nuk bëj dot transportin e frutave, jo më të drogës. Nuk është hera e parë që në kontenierët e CMA CGM gjenden drogë, përditë ndodh se trafikantët s’do i sjellin 2 ton drogë në shpinë, por përdorin kompanitë e mëdha. Unë nuk kisha asnjë mundësi reale, edhe nëse do e bëja. Nëse do sillja drogën, do e organizoja edhe nxjerrjen e saj nga Shqipëria. Unë e di që frutat kontrollohen, kështu që nëse droga ishte e imja, duhet të korruptoja skaner, doganier me radhë. E kam kuptuar se sa të rëndësishëm jam mjetet rrethanore, tani që jam në burg”. Duhet të formoja grupin e armatosur. Këtu për 3 kg hashash të vrasin 3 vetë, milion euro si të ika unë në Gjermani dhe t’ia jepja 20 vjecarit. Duhet t’i merrja të gjithë vrasësit e Ballkanit të ruaja drogën, si të ikja në Gjermani e të lija qindra miliona euro, unë me 2 dhoma e kuzhinë. Si do ia jepja grupit, mua do të vrisnin. Duhet të formoja grupin e armatosur për të ruajtur drogën. Unë isha në Gjermani, u nisa nga Kosova se bileta ishte më lirë, këtu i keni tabulatet telefonike nuk jam kurnac, por nuk kam parë kriminel në rruzullin tokësor që i llogarit 200 euro biletë dhe e merr gruan e shkretë në vend t’i thotë “tani mbaruam gjithçka, ku do të shkosh, nga pamja s’jam në ndonjë bukuri e radhë”, unë duke marrë agjencitë ku të më gjenin një biletë sa më të lirë që kurseja 200 euro. Pra ika në Gjermani për të blerë mobilje në Gjermani, droga s’ka qenë invetim e imja apo e familjes sime, droga ka qenë e personave të tjerë, duhej të lihej dhe të mos dekonsporohej. Asnjë punëtor nuk bënte roje, aty pritej që të shkarkoheshin vetëm frymë.Droga u kap në shteti italian, ata kanë instaluar dhe një kamer në kontenuer dhe më pas njoftuar autoritet shqiptare që sa morën këtë lajm, me telefonat e dytë dekonspiruan telefoniun.prokuroi dhe policia e di se sa kohë merr shkarkimi i paletave, 30 min. Kur prokurori e dinte sasinë e madhe të drogës, se është parë në skaner. 

Shto Koment