Politike

Kërkonte ndryshimin e masës së sigurisë, shtyhet seanca për Agim Kajmakun, gjykata: S’u paraqitën provat sipas ligjit

Shtyhet seanca për ish-kryebashkiakun e Vorës, Agim Kajmakun. Shkak është bërë mbrojtja, e cila nuk i ka parashtruar provat sipas procedurave ligjore. Seanca e radhës për të është vendosur 28 janari.
Featured image of article: Kërkonte ndryshimin e masës së sigurisë, shtyhet seanca për Agim Kajmakun, gjykata: S’u paraqitën provat sipas ligjit Gjykata e Tiranës dhe Agim Kajmaku

TIRANË– Shtyhet seanca gjyqësore për ish-kryebashkiaku e Vorës, Agim Kajmakun, i cili sot kërkonte ndryshimin e masës së sigurisë “arrest me burg”. Shkak për shtyrjen është bërë mosparaqitja e provave nga mbrojtja e Kajmakut sipas procedurave ligjore.

Edhe pse Kajmaku është në arrati, avokati i tij mbrojtës kërkonte ndryshimin e masës duke përdorur në favor ndryshimin e dëshmisë së kallzueses së tij, shefes së protokollit. Ndërsa Prokuroria nuk u tërhoq nga kërkesa që masa ‘arrest me burg’ të mbetet në fuqi.

Gjyqtari i çështjes, Kujtim Vranici, ka vendosur që provat e sjella nga mbrojtja nuk janë parashtruar sipas procedurave ligjore, dhe ka vendosur që t’u japë më shumë kohë duke vendosur seancën e radhës më 28 janar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prokuroria ka ngritur disa akuza për Kajmakun, pasi në ngarkim të tij janë disa vepra penale si “Shpërdorim detyre”, sipas nenit 248 të Kodit Penal, “Falsifikimi i formularëve”, neni 190 i Kodit Penal, dhe “Ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës”, neni 249 i Kodit Penal. Akuzat kundër tij janë ngritur, pasi dyshohet se ai ka marrë vendime pas KQZ kishte vendosur për shkarkimin e tij nga detyra. Pasi KQZ kishte marrë kundër tij, ai ka shkarkuar nga detyra dy nënkryetarët e Bashkisë dhe emëroi një të besuar të tij.

Më herët, ish-qytetari i parë i Vorës, ishte nën akuza publike nga Partia Demokratike se ishte arrestuar në Greqi, nën emrin Jorgo Toto, për veprën penale të falsifikimit të parave, por që nuk e kishte paraqitur në formularin e Dekriminalizimit. Akuzat e PD u konfirmuan edhe nga Prokuroria e Përgjithshme, e cila pasi bëri verifikimin e shenjave të gishtërinjve të Kajmakut dhe shenjat e gishtërinjve të shtetasit Jorgo Toto, të arrestuar në Greqi, rezultoi se ishte i njëjti person. Fillimisht, ai i mohoi akuzat e opozitës, duke thënë se nuk ishte arrestuar asnjëherë, por pas konfirmimit nga Prokuroria, ai publikoi vendimin e Gjykatës së Janinës, që e shpallte atë të pafajshëm, duke thënë se nuk e ka ditur për dënimin në vendin fqinj.

Aktualisht, Kajmaku është në arrati bashkë me bashkëshorten e tij, madje edhe i biri ka deklaruar se nuk ka dëgjuar asgjë prej tyre. Policia e ka shpallur në kërkim dhe po punon për kapjen e tij, në mënyrë që socialisti të përballet me drejtësinë.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment