Politike

9 orë takim, Yuri Kim bën ‘rezymenë’ para kamerave: Kemi përparime nga palët, ja ç’u vendos sot

VIDEO
Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim u shpreh se palët kishin arritur konsensus por nuk bëri me dije se cilat ishin pikat ku kishte përparime.
Featured image of article: 9 orë takim, Yuri Kim bën ‘rezymenë’ para kamerave: Kemi përparime nga palët, ja ç’u vendos sot Yuri Kim

TIRANË– Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka dhënë detaje lidhur me takimin e zhvilluar me anëtarët e Këshillit Politik.

Në fjalën e saj për mediat, Kim u shpreh se palët kishin arritur konsensus por nuk bëri me dije se cilat ishin pikat ku kishte përparime.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të tre kaluam 9 orë me anëtarët e Këshillit Politik. Ishte ditë e gjatë dhe e vështirë por u bë progres. Ishte e vështirë për të gjitha palët e përfshira. Të gjithëve u kërkua që ët japin diçka që të merrte Shqipëria. Shqipëria është në një fazë kritike. 25 marsi ishte pikë kthese. Ishte votë për të ardhmen e Shqipërisë në Europë. BE ka vendosur një sërë kushtet për hapjen e negociatave, mes tyre edhe Reforma Zgjedhore,”-tha Kim. 

Pas përfundimit të afatit për një konsensus mes palëve, puna kishte ngecur. Kjo është hera e parë pas disa ditës që Reforma Zgjedhore po sheh përparime! U deshën 9 orë takim ‘kokë më kokë me diplomatët e huaj që palët të gjenin gjuhën e përbashkët. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim dhe diplomatët e tjerë kanë paralajmëruar një tjetër takim nesër.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment