Aktualitet

6 viktima dhe 101 raste pozitive nga COVID-19 në Shqipëri, MSH: Më të prekurit i përkasin grupmoshës 55-64 vjeç, shtrimi në spitale rritet me 5.9%

VIDEO
6 viktima dhe 101 të infektuar nga koronavirusit, rritet edhe numri i të shtruarve në dy spitalet COVID-19. Sipas Ministrisë, incidenca 7 ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banorë, ndërsa incidencën më të lartë e ka qarku i Tiranës, ndjekur nga qarku i Durrësit dhe i Shkodrës.
Featured image of article: 6 viktima dhe 101 raste pozitive nga COVID-19 në Shqipëri, MSH: Më të prekurit i përkasin grupmoshës 55-64 vjeç, shtrimi në spitale rritet me 5.9% Flutura Beqo, Ministria e Shëndetësisë

TIRANË– 6 viktima dhe 101 të infektuar nga koronavirusit, ky është bilanci i pandemisë në vendin tonë për 24 orët e fundit. Nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen; mjeku pneumolog 53-vjeçar me origjinë nga Tropoja, i cili kishte insuficencë të rëndë respitarore; një i ri 28 vjeç nga Shkodra; një 68-vjeçare nga Tirana; një 71-vjeçar nga Kurbini, një 79-vjeçar nga Durrësi, i cili kishte disa sëmundje bashkëshoqëruese, dhe një 77-vjeçar nga Shkodra.

Nga 474 testime, 101 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi, ndërsa janë shëruar 13 pacientë. Bashkë me rritjen e shifrave të të prekurve, është shtuar edhe numri i pacientëve të shtruar në dy spitalet COVID. Deri më tani tek Infektivi dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 122 pacientë, nga të cilët 14 janë në terapi intensive, 4 prej tyre janë intubuar. 

Incidenca 7 ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banorë, ndërsa incidencën më të lartë e ka qarku i Tiranës, ndjekur nga qarku i Durrësit dhe i Shkodrës. Më të prekurit në vend i përkasin grupmoshës 55-64 vjeç.

NJOFTIMI  I PLOTË:

Deklareata e Dr. Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri. Situata epidemiologjike në javën që lamë pas rezultoi me rritje të numrit të të prekurve nga Covid 19 dhe me shtrime të reja në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi”. Java që sapo lamë, paraqiti nje shtim me 5.9% të numrit të rasteve pozitive krahasuar me rastet e konfirmuara në javën e 30.

Incidenca 7 ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banore. Incidencën më të lartë e ka qarku i Tiranës, ndjekur nga qarku i Durrësit dhe i Shkodrës. Sa i përket grupmoshave të prekura % më e madhe e të infektuarve është në grupmoshat 55-64 vjeç, që përbëjnë rreth 20% e totalit të të prekurve. Ndërkohë ju informojmë për situatën epidemiologjike gjatë 24 orëve të fundit. Janë kryer 474 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 101 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi Covid 19.

Në total në të gjithë vendin prej fillimit të epidemisë janë kryer 42657 testime molekulare dhe serologjike, ndërkohë vijon gjurmimi dhe hetimi epidemiologjik nga strukturat e epidemiologjisë në të gjithë territorin. Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 13 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3031, që nga fillimi i epidemisë. 2417 raste aktive rezultojnë në të gjithë vendin dhe po ndiqen nga mjekët e familjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Aktualisht ne spitalet Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi”po trajtohen 122 pacientë te konfirmuar pozitiv ku 14 paciente janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve pacientë të intubuar. Ndërkohë pergjatë javëve të fundit e në vijim kemi një shtim të pacientëve të dyshuar me Covid19, të cilët po marrin trajtim në dy spitalet Covid. Nuk e ka fituar dot betejën me sëmundjen, mjeku pneumolog 53 vjeçar me origjinë nga Tropoja, banues në Tiranë, si pasojë e insuficencës së rëndë respitarore, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve të spitalit “Shefqet Ndroqi”. Fatkeqësisht një i ri 28 vjeç nga Shkodra, i shtruar prej disa ditësh në spital, me gjithë përpjekjet e mjekëve, nuk ka mundur të mbijetojë.

Ka humbur jetën edhe pas përpjekjeve të ekipit mjekësor një 68 vjeçare nga Tirana, një 71 vjeçar nga Kurbini, një 79 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, dhe një 77 vjeçar nga Shkodra. I shprehim ngushëllimet familjarëve dhe të afërmve.

Ministria e Shëndetësisë bën thirrje qytetarëve se në rast se dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe keni shenja të sëmundjes, të telefononi menjëherë Urgjencën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjekun tuaj të familjes. Menjehere sapo të shfaqen shenjat e para, duhet të vetëizoloheni, dhe të këshilloheni me mjekun e familjes. I bëjmë thirrje çdo qytetari për të mbajtur maskën kudo në ambjente të mbyllura apo ku nuk ruhet diatanca, të ruani distancimin fizik dhe higjienën personale.

Në këtë situatë të pazakontë, detyra dhe përgjegjësia e secilit është të zbatojë rregullat e thjeshta, të ruajë veten dhe të afërmit.

COVID-19 – Statistika (3 Gusht 2020)
Testime totale 42657
Raste pozitive 5620
Raste të shëruara 3031
Raste Aktive 2417
Humbje jete 172 (Qarku Tiranë 87, Shkodër 29, Durrës 22, Fier 9, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Lezhë 4, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 66 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 7 në Lezhë, 5 në Shkodër, 3 në Durrës, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, nga 1 rast në Lushnje, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Selenicë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1342
Durrës 302
Shkodër 218
Fier 96
Vlorë 93
Lezhë 84
Korçë 78
Kukës 69
Elbasan 54
Berat 29
Dibër 28
Gjirokastër 24

(k.m/dosja.al)

Shto Koment