Aktualitet

Sot 3 viktima dhe 151 raste të reja me COVID-19! MSH: 198 pacientë të shtruar në spitale

VIDEO
3 viktima dhe 151 raste të reja të prekura nga pandemia e koronavirusit në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në spitalet COVID janë shtruar 198 pacientë, dhe se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 80 të prekur.
Featured image of article: Sot 3 viktima dhe 151 raste të reja me COVID-19! MSH: 198 pacientë të shtruar në spitale Eugena Tomini, ISHP

TIRANË- 3 viktima nga pandemia e koronavirusit brenda 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se kanë ndërruar jetë dy të moshuar nga Durrësi, një burrë 75 vjeç dhe një 76-vjeçare; gjithashtu ka humbur betejën me pandeminë edhe një 91-vjeçar nga Tirana

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 824 testime, nga të cilat 151 qytetarë kanë rezultuar pozitive me virusin SARSCOV2. Ndërsa 80 të prekur janë shëruar plotësisht. Sa i përket rasteve të reja, shpërndarja gjeografike vijon me: 71 raste në Tiranë, 12 raste në Kavajë, 10 raste në Fier, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Shkodër, 5 raste në Durrës, Lushnje, nga 4 raste në Divjakë, Fushë-Arrëz, Gramsh, nga 3 raste në Berat, Librazhd, Sarandë, 2 raste në Kukës, Gjirokastër, 1 rast në Krujë, Korçë, Has, Mallakastër, Kamëz, Pogradec.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 198 pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 824 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ku përfshihen përfshihen edhe testime të kryera në laboratorët jo publike dhe janë identifikuar 151 qytetarë të prekur nga virusi SARSCOV2.

80 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6186 që nga fillimi i epidemisë ne vend.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 71 raste në Tiranë, 12 raste në Kavajë, 10 raste në Fier, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Shkodër, 5 raste në Durrës, Lushnje, nga 4 raste në Divjakë, Fushë-Arrëz, Gramsh, nga 3 raste në Berat, Librazhd, Sarandë, 2 raste në Kukës, Gjirokastër, 1 rast në Krujë, Korçë, Has, Mallakastër, Kamëz, Pogradec.

Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 198 pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Gjithashtu në dy spitalet COVID janë duke marrë shërbim të specializuar 8 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negativizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve dhe infermierëve në dy spitalet Covid, betejën me këtë virus të rrezikshëm nuk e kanë fituar një 75 vjeçar dhe një 76 vjeçare nga Durrësi, dhe një 91 vjeçar nga Tirana. I shprehim ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e COVID19.

Një apel për mësuesit, nxënësit, prindërit, të mos e ulni vigjilencën asnjë moment në zbatimin e masave ndaj SARSCOV2.

Të nderuar qytetarë ju kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, per sherbim psikologjik te specializuar dhe te sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth Covid19.

COVID-19 – Statistika (7 Shtator 2020)

Testime totale 68728

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Raste pozitive 10406

Raste të shëruara 6186

Raste Aktive 3901

Humbje jete 319 (Qarku Tiranë 153, Durrës 44, Shkodër 36, Elbasan 19, Fier 16, Korçë 12, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2074

Durrës 454

Shkodër 313

Lezhë 216

Elbasan 175

Korçë 143

Vlorë 136

Kukës 130

Fier 122

Berat 68

Dibër 34

Gjirokastër 36

(k.m./dosja.al)

Shto Koment