Aktualitet

11 raste të reja me COVID/ Shënohet viktima e dytë për qeshrorin, 1 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se nga jeta është ndarë një 73-vjeçar nga Berati. Ndërsa nga 2915 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë 11 persona, ndërsa 22 të tjerë janë shëruar. 
Featured image of article: 11 raste të reja me COVID/ Shënohet viktima e dytë për qeshrorin, 1 humbje jete në 24 orët e fundit Spitali Infektiv

TIRANË– Shënohet viktima e dytë për muajin qershor nga pandemia e koronavirusit në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se nga jeta është ndarë një 73-vjeçar nga Berati. Ndërsa nga 2915 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë 11 persona, ndërsa 22 të tjerë janë shëruar. Aktualisht po marrin trajtim spitalor 22 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

NJOFTIMI I PLOTË:

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundi në vendin janë regjistruar 11 raste të reja dhe 1 viktimë. Rastet me koronavirusi u konstatuan pas kryerjes së 2915 testeve.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 3 raste në Tiranë, 2 raste në Gjirokastër, Cërrik, 1 rast në Malësi e Madhe, Durrës, Berat, Kuçovë. Aktualisht po marrin trajtim spitalor 22 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar, 73 vjeç nga Berati. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes. Në 24 orët e fundit janë shëruar 22 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,807 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (11 Qershor 2021)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 22
Të shtruar në spitale 22
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2,915

Testime totale 751,831
Raste pozitive 132,437
Raste të shëruara 129,807
Raste Aktive 177
Humbje jete 2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 57
Tiranë 43
Berat 23
Elbasan 15
Lezhë 12
Korçë 7
Durrës 5
Gjirokastër 5
Fier 4
Dibër 3
Vlorë 2
Kukës 1

(k.m.dosja.al)

Shto Koment