Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: Regjistrohen 17 viktima dhe 705 raste të reja me Covid-19 në 14 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 17 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.
Featured image of article: Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: Regjistrohen 17 viktima dhe 705 raste të reja me Covid-19 në 14 orët e fundit në Shqipëri Të dhënat për Covid -19

SHQIPËRI- 839 viktima, 18 mijë e 962  të infektuar aktivë dhe  19 mijë e 912  të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 17 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

5 qytetar nga Durrës, 4 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Cërriku, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 839. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer1,  2.186 testime, prej të cilave 705  kanë rezultuar pozitiv.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 86 raste në Tiranë, 43 raste në Gjirokastër, 28 raste në Korçë, 27 raste në Vlorë, 24 raste në Fier, 23 raste në Krujë, 21 raste në Shkodër, 20 raste në Berat, 18 raste në Librazhd, 16 raste në Elbasan, 14 raste në Lushnje, 10 raste në Kuçovë, 8 raste në Kavajë, 7 raste në Kolonjë, 6 raste në Durrës, 5 raste në Devoll, Mirditë, Mat, Përmet, Tepelenë, Peqin, Malësi e Madhe, 4 raste në Mallakastër, 3 raste në Lezhë, Has, Delvinë, Gramsh, 2 raste në Dibër, 1 rast në Pogradec.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 484 pacientë, 38 në terapi intensive, 13 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 528 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 19.912 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të respektuar rregullat e distancimit fizik, vendosjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjienën. MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.

COVID-19 – Statistika (02 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                  705

Të shëruar ne 24 orë         528

Të shtruar në spitale        484

Humbje jete në 24 orë             17

Testime ditore                         2.186

Testime totale                194.806

Raste pozitive                39.719

Raste të shëruara            19.912

Raste Aktive                   18.968

Humbje jete                       839

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10051

Durrës  1343

Elbasan  822

Fier  1457

Korçë  1011

Vlorë  926

Shkodër  843

Lezhë  719

Berat  621

Kukës  400

Dibër  216

Gjirokastër  559

A.k.dosja.al

Shto Koment