Aktualitet

Zyrtare! Del data, viti i ri shkollor 2020-2021 nis më 14 shtator

Shkollat e mesme do e nisin mësimin gjithashtu më 14 shtator dhe e mbyllin më 15 qershor, ndërsa provimet e Maturës Shtetërore do të zhvillohen nga datat 2 deri në 30 qershor 2021.
Featured image of article: Zyrtare! Del data, viti i ri shkollor 2020-2021 nis më 14 shtator Foto ilustrim

TIRANË-  Ministria e Arsimit ka vendosur që viti i ri shkollor 2020-2021 të nisë më datë 14 shtator. Për ciklin 9-vjeçar të studimit, shkolla do të përfundojë me 8 qershor 2021, ndërsa nxënësit e klasave të 9-a do të japin provimet e lirimit, nga data 9 deri në 30 qershor 2021.

Shkollat e mesme do e nisin mësimin gjithashtu më 14 shtator dhe e mbyllin më 15 qershor, ndërsa provimet e Maturës Shtetërore do të zhvillohen nga datat 2 deri në 30 qershor 2021. Institucionet arsimore këtë vit pritet të jenë me rregulla të tjera për shkak të COVID-19.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Me nisjen e pandemisë që prej muajit mars 2020, mësimi u ndërpre, provimet e lirimit u anuluan dhe nxënësit ndoqën mësimin online. Ndërkohë që ende nuk ka asnjë datë lidhur me arsimin e lartë.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment