Politike

Dy orë me socialistët, Rama i prerë për 25 prillin: Dua 74 mandate, FRESSH do të riformatohet! Balla: Ja si do të na vlerësojnë qytetarët, do mblidhemi çdo javë

 • Balla: Çdo qytetar do të na vlerësojë përmes një kanali, ja ç’i dorëzuam sot kryeministrit
 • Balla flet pas largimit të Shahinit dhe Lleshajt
 • Rama i prerë me drejtuesit politikë në qarqe, FRESSH nis nesër riformatimin
 • Ndërkohë, Rama është treguar i prerë me drejtuesit e Partisë Socialiste në qarqe, duke kërkuar që ata të dalin në terren dhe të mbajnë kontaktem e elektiratin. Struktura e të rinjve socialistë, FRESSH, od të nisë nesër formatimin, për të sjellë emra të rinj për fushatën elektorale. Kryeministri ka qenë i qartë: Dua 74 mandate! 
  Featured image of article: Dy orë me socialistët, Rama i prerë për 25 prillin: Dua 74 mandate, FRESSH do të riformatohet! Balla: Ja si do të na vlerësojnë qytetarët, do mblidhemi çdo javë Edi Rama

  TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka mbledhur ditën e sotme drejtuesit e Partisë Socialiste në qarqe në selinë rozë në kryeqytet. Në orën 09:00, Edi Rama, kreu i grupit parlamentar Taulant Balla dhe të gjithë drejtuesit e PS-së nëpër qarqe, u mblodhën në seli për të dëgjuar porositë e prera të numrit Një të Qeverisë në lidhje me zgjedhjet parlamentare të vitit 2021 që di të zhvillohen më 25 prill.

  Burime brenda selisë, bëjnë me dije për Dosja.al se kryeministri ka vendosur të shtyjë pa afat mbledhjen e Asamblesë Socialiste, e cila ishte lënë që të zhvillohej më datë 11 shtator. Tashmë, nuk dihet se kur mund të mblidhet. Ndërkohë, Rama është treguar i prerë me drejtuesit e Partisë Socialiste në qarqe, duke kërkuar që ata të dalin në terren dhe të mbajnë kontaktem e elektiratin. Struktura e të rinjve socialistë, FRESSH, od të nisë nesër formatimin, për të sjellë emra të rinj për fushatën elektorale. Kryeministri ka qenë i qartë: Dua 74 mandate! 

  Synojmë 74 mandate. Dilni në terren, mbani kontaktet me elektoratin për të kërkuar një mandat të tretë. FRESSH nis nesër formatimin. Shtyhet pa afat të caktuar. Asambleja e PS-së nuk mblidhet të premten,”- mësohet të jetë shprehur Rama.

  Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, u shpreh se Partia Socialiste do të mbledhë drejtuesit politik të qarqeve çdo javë, deri më 25 prill, ditë kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet. Balla shtoi se Partia Socialiste do të ngrejë gjithashtu një kanal, nga ku qytetarët do të vlerësojnë performancën e çdo deputeti apo ministri. Balla u shpreh se sot i kanë dorëzuar kryeministrit edhe një përmbledhje të vlerësimeve që burojnë nga qytetarët.

  Ndërkohë, më tej, ai ka komentuar lëvizjet më të fundit në politikën shqiptare. Balla u pyet për largimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit dhe nga Shqipëria. Duke mos iu përgjigjur pyetjes në mënyrë të drejtëpërdrejtë, Balla tha se PS-ja ka bërë reformën më të thellë në sistemin arsimor shqiptar, duke e depolitizuar procesin e ndyrë të emërimeve në shkolla. Ndërsa, përsa i përket largimit të ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj si drejtues politik nga Lezha, Balla tha se kjo gjë nuk erdhi nga mungesa e përformancës.

  Mbledhja e sotme erdhi pas ndryshimeve të bëra me drejtuesit politik, pas dy takimeve që u zhvilluan në qytetin e Elbasanit. Në Shkodër u caktua Ilir Beqaj, në Lezhë ish-ministrja Lindita Nikolla, ndërsa në Durrës, kryeministri i mori vetë frenat në duar.

  Drejtuesit politikë në qarqe janë:

  TIRANË- Erjon Veliaj,  Elisa Spiropali, Ervin Bushati

  DURRËS- Kryeministri Edi Rama (përkohësisht)

  ELBASAN- Taulant Balla

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  FIER- Gramoz Ruçi

  BERAT- Blendi Klosi

  KORÇË- Niko Peleshi

  VLORË- Damian Gjiknuri

  GJIROKASTËR- Bledi Çuçi

  LEZHË- Lindita Nikolla

  DIBËR- Olta Xhaçka

  KUKËS- Safet Gjici

  SHKODËR– Ilir Beqaj

  (f.m/dosja.al)

  • 11:39

   “Depolitizuam procesin e ndyrë të emërimeve në shkolla”/ Balla flet pas largimit të Shahinit: Gjithkush rekrutohet sipas meritave, Lleshaj s’iku nga mungesa e performancës

   Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ka komentuar lëvizjet  më të fundit në politikën shqiptare. Pas mbarimit të dy orë mbledhjeje kokë më kokë me kryeminsitrin Edi Rama dhe drejtuesit politikë në qarqe, Balla u pyet për largimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit dhe nga Shqipëria. Duke mos iu përgjigjur pyetjes në mënyrë të drejtëpërdrejtë, Balla tha se PS-ja ka bërë reformën më të thellë në sistemin arsimor shqiptar, duke e depolitizuar procesin e ndyrë të emërimeve në shkolla “Atëherë…. Partia Socialiste ka bërë reformën më të thellë në sistemin arsimor shqiptar, duke e depolitizuar procesin e ndyrë të emërimeve në shkolla. Ka ikur koha që ikën një drejtor arsimi dhe vjen një tjetër. Kjo është e vulosur në ligjin për arsimin parauniversitar dhe mësuesit rekrutohen sipas meritës,”- tha Balla. Ndërsa, përsa i përket largimit të ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj si drejtues politik nga Lezha, Balla tha se kjo gjë nuk erdhi nga mungesa e përformancës. “Ne kemi…atëherë..(pyesin gazetarët sërish), PS-ja ka në mënyrë të vazhdueshme ka bërë ndryshime në drejtimin politik të qarqeve. Nuk dua të lë këtu asnjë lloj ekuivoku në përgjigje…. Kjo nuk ka të bëjë aspak me performancën e Sandër Lleshajt si drejtues politik. Ai është një ministër shumë i mirë që ka performuar shumë mirë. Përsa i përket Lezhës, Partia Socialiste do të marrë katër mandate,”– tha Balla.

  • 11:17

   Socialistët do të mblidhen çdo javë deri më 25 prill/ Balla jep detaje: Çdo qytetar do të na vlerësojë përmes një kanali që do krijojmë, ja çfarë i dorëzuam sot kryeministrit

   Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është shprehur se Partia Socialiste do të mbledhë drejtuesit politik të qarqeve çdo javë, deri më 25 prill, ditë kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet parlamentare të vitit 2021.  Balla shtoi se Partia Socialiste do të ngrejë gjithashtu një kanal, nga ku qytetarët do të vlerësojnë performancën e çdo deputeti apo ministri. Përpara gazetarëve, pas mbledhjes me drejtuesit politikë në qarqe, Balla u shpreh se sot i kanë dorëzuar kryeministrit edhe një përmbledhje të vlerësimeve që burojnë nga qytetarët. “Interesimi juaj dhe i qytetarëve është pa dyshim këtu ku është e sotmja dhe e ardhmja. Së pari dua t’ju them se ky takim i përjavshëm do të vijojë deri më 25 prill. Diskutuam mbi çështjet organizative. I dorëzuam kryeministrit një përmbledhje të vlerësimeve që burojnë nga qytetarët. Dskutuam për krijimin e një kanali komunikimi virtual me anëtarësinë e partisë, për të vlerësuar performancën e çdo deputeti dhe çdo ministri. Ky kanal do të jetë i dedikuar për kontributin e çdo qytetari. Janë ata që e vlerësojnë dhe kontribuojnë në përmirësimin tonë. E mirëpresim,”- tha Balla.

  • 11:04

   Zbardhen DETAJE/ Rama i prerë me drejtuesit politikë në qarqe: Synojmë 74 mandate, FRESSH nis nesër riformatimin

   Dosja.al ka zbardhur detaje nga mbledhja e kryeministrit Edi Rama, që po zhvillohet me drejtuesit e qarqeve në selinë rozë. Burime brenda selisë, bëjnë me dije për Dosja.al se kryeministri ka vendosur të shtyjë pa afat mbledhjen e Asamblesë Socialiste, e cila ishte lënë që të zhvillohej më datë 11 shtator. Tashmë, nuk dihet se kur mund të mblidhet. Ndërkohë, Rama është treguar i prerë me drejtuesit e Partisë Socialiste në qarqe, duke kërkuar që ata të dalin në terren dhe të mbajnë kontaktem e elektiratin. Struktura e të rinjve socialistë, FRESSH, od të nisë nesër formatimin, për të sjellë emra të rinj për fushatën elektorale. Kryeministri ka qenë i qartë: Dua 74 mandate! Synojmë 74 mandate. Dilni në terren, mbani kontaktet me elektoratin për të kërkuar një mandat të tretë. FRESSH nis nesër formatimin. Shtyhet pa afat të caktuar. Asambleja e PS-së nuk mblidhet të premten,”- mësohet të jetë shprehur Rama.

  Shto Koment