Aktualitet

Zbardhet plagosja në Kavajë, Viskont Hysi veproi bashkë me dy persona të tjerë, në makinë iu gjet antiplumb, gëzhoja dhe katër celularë

Gjatë arrestimit të Hysit, policia bën me dije se ka sekuestruar dy automjete në emrin e 27-vjeçarit, katër aparate celularë dhe një antiplumb. 
Featured image of article: Zbardhet plagosja në Kavajë, Viskont Hysi veproi bashkë me dy persona të tjerë, në makinë iu gjet antiplumb, gëzhoja dhe katër celularë Viskont Hysi

KAVAJË– Është zbardhur plagosja e 29-vjeçarit Marjus Xhafa në Kavajë. Sipas njoftimit të policisë së Kavajës, 27-vjeçari Viskon Hysi, që ndodhet i arrestuar për ngjarjen në fjalë ka vepruar me dy persona të tjerë, me inicialet S. V., 40 vjeç dhe E. C., 35 vjeç., të cilët janë shpallur aktualisht në kërkim.

Gjatë arrestimit të Hysit, policia bën me dije se ka sekuestruar dy automjete në emrin e 27-vjeçarit, katër aparate celularë dhe një antiplumb. 

Njoftimi i policisë Kavajë

Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku mbeti i plagosur me armë zjarri 29- vjeçari M. Xh. Vihet në pranga autori kryesor i dyshuar për plagosjen e 29-vjeçarit. Shpallen në kërkim dy bashkëpunëtorët e tij. Sekuestrohet një antiplumb, dy automjete dhe katër telefona celular. Policia e Kavajës, menjëherë pas ngjarjes së ndodhur rreth orës 01:00 të mëngjesit, tek ish-fabrika e letrës, në Kavajë, ku pas një konflikti për motive të dobëta mbeti i plagosur me armë zjarri në këmbë, shtetasi M. Xh., 29 vjeç, i cili u dërgua në spitalin e Durrësit, jashtë rrezikut për jetën, organizoi punën duke ngritur pika kontrolli, krehje të zonës, si dhe u ngrit grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Falë reagimit në kohë, rrethimit të zonës dhe veprimeve të shpejta e profesionale, pas disa minutash u bë e mundur kapja e njërit prej autorëve të dyshuar të plagosjes me armë të 29-vjeçarit. Në vijim të veprimeve u bë e mundur gjetja e automjetit me të cilin u largua nga vendi i ngjarjes autori kryesor dhe falë administrimit të provave materiale dhe informacioneve të marra në rrugë operative, u bë zbardhja dhe dokumentimi i ngjarjes.

Në përfunim të veprimeve të para hetimore u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit V. H., 27 vjeç, banues në Kavajë, i dyshuar si autori kryesor i ngjarjes, kryer në bashkëpunim me shtetasit S. V., 40 vjeç dhe E. C., 35 vjeç. Të dy këta shtetas u shpallën në kërkim, së bashku me automjetin që janë larguar dhe vijon puna intensive për kapjen e tyre, si dhe për gjetjen e sekuestrimin e automjetit në cilësinë e provës materiale. Grupi hetimor ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale automjetin që drejtohej nga shtetasi V. H., brenda të cilit u gjetën një gëzhojë, një antiplumb, 4 aparate celular, si dhe një automjet tjetër në pronësi të shtetasit V. H. Materialet hetimore në lidhje me këtë ngjarje i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja me paramendim’’ e mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje dhe e armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”.

(f.m./dosja.al)

Shto Koment