LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO- Vritet nga efektivi Sula i riu Jurgen Duka, sherri nisi për radhën në market

14 Dhjetor 2021, 06:29 Nga DOSJA
VIDEO- Vritet nga efektivi Sula i riu Jurgen Duka, sherri nisi për

TIRANË– Jurgen Duka, 29 vjeç, banues në Kamzë dhe me precedentë penalë ka mbetur i vrarë me armë zjarri nga efektivi i policisë Arbër Sula, banues në Sauk dhe agjent krimesh në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër, vetëm 20 minuta pas mesnatës së kaluar në Tiranë. Dosja.al ka mësuar se ngjarja e rëndë ka ndodhur në një market 24 orësh në rrugën “Irfan Tomini”, pranë zonës së njohur si ‘Vasil Shanto’ në kryeqytet. Në një kohë kur të gjithë duhet të jenë të kyçur në shtëpi për shkak të orës policore të vendosur në kuadër të masave parandaluese për përhapjen e Covid-19, Duka ishte në market me një grup shokësh për të blerë disa pije alkoolike.

Por paralelisht me ta, ishte edhe efektivi i policisë së Dibrës, Arbër Sula së bashku me miqtë e tij. Sherri ka nisur në momentin kur pesë të rinjtë kanë mbërritur në kasë dhe do të bënin pagesën, por mosdakordësia për radhën ka çuar në konflikt. Në pamjet e kamerave të sigurisë së marketit të siguruara nga Dosja.al  shihet se viktima ka nisur të konfliktohet me Sulën, për faktin se kush do të paguante i pari. Mes tyre ndërhyn dhe shoku i 29-vjeçarit, por situata përshkallëzohet. Pesë të rinjtë nisin të përplasen fizikisht dhe pavarësisht ndërhyrjes së shitësit shkrepet arma dhe plumbi përfundon në zemrën e Dukës.

Jurgen Duka rrëzohet në tokë, ndërsa të gjithë dalin nga marketi. Brenda dyqanit shihet vetëm 29-vjeçari i shtrirë dhe shitësi. Me lajmërimin e ambulancës, Duka u dërgua në spitalin e Traumës për të marrë ndihmën mjekësore, por nuk ia doli dot që tu mbijetonte plagëve të marra. Grupi hetimor i ka sekuestruar pamjet filmike të kamerave të sigurisë që çuan në identifikimin e autorit të ngjarjes, efektivi Sula që është shpallur në kërkim, ndërkohë që në pyetje është marrë edhe shoku i viktimës, O.D.. Ai ka rrëfyer se gjithçka ka nisur në mënyrë krejt banale për radhën në market. Në një njoftim të dytë, Policia e Tiranës bënte me dije se në xhepat e pantallonave të viktimës ishin gjetur edhe 2.8 gramë lëndë narkotike të llojit kokainë. Në momentin e krimit, të gjithë të rinjtë e përfshirë dyshohet të kenë qenë në gjendje të dehur. 

Jurgen Duka ishte një person me precedentë të mëparshëm penalë. Ai rezulton të jetë arrestuar në vitin 2020 në kuadër të një operacioni anti-drogë mes Shqipërisë dhe Italisë ku u prangosën edhe 15 persona të tjerë. Duka akuzohej për trafikimin e kokainës dhe heroinës nga Amerika e Jugut dhe Evropa Veriore, ndërsa marijuana vinte kryesisht nga Maqedonia dhe nga Shqipëria. Në kuadër të operacionit u sekuestruan dhe pasuri në vlerën 150 mijë euro.

Në vitin 2016, Duka ishte dënuar me 8 muaj burg për veprën penale “Falsifikimi i monedhave” në vitin 2016.  Për veprat penale “Heqja e paligjshme e lirisë” dhe “Përndjekja” në vitin 2017, është dënuar me 4 muaj burg. Ndërsa, në vitin 2013 është proceduar për veprën penale “Mashtrimi” dhe në vitin 2014 është proceduar për “Mosbindje ndaj urdhrit të punonjësit të policisë”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Vrau 29-vjeçarin në supermarket, efektivi Sula do kryente sot testin e drogës

Polici vrau 29-vjeçarin në market, zv.ministri i Brendshëm: Është fenomen global

EMRI/Identifikohet polici që vrau Jurgen Dukën brenda marketit në Tiranë

Vrasësi i Jurgen Dukës është efektiv policie, viktimës iu gjet dhe kokainë në xhepa

VRASJA në Tiranë/Momenti kur largohet ambulanca me viktimën, policia ‘pushton’ zonën

DEBATI që solli përdorimin e armës, Duka dhe autori në sherr për alkoolin

U vra në Tiranë/ Duka u arrestua 1 vit më parë, dërgonte heroinë në Amerikën e Jugut

Vrasja e Dukës në Tiranë, dëshmia e shokut të tij: Hymë në market, një i panjohur…

SHERRI/ Duka u qëllua për vdekje në market, i riu me precedent kriminal

Vrasja në Tiranë, policia: Autori ende nuk dihet, merret në pyetje shoku i viktimës

EMRI/ Mbeti i vrarë me armë zjarri në Tiranë, kush është 29-vjeçari?

(a.b;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet arber sula jurgen duka vrasje ne tirane vritet jurgen duka arber sula jurgen duka vrasje ne tirane vritet jurgen duka

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM