Aktualitet

Vijojnë zjarret në pyjet e Devollit, zjarrfikësit e kanë të pamundur të ndërhyjnë

Vijojnë zjarret në pyjet e Devollit.
Featured image of article: Vijojnë zjarret në pyjet e Devollit, zjarrfikësit e kanë të pamundur të ndërhyjnë Foto ilustruese

Devoll- Ende vatrat e zjarrit janë aktive në zonën e Devollit. Mësohet se flakët po djegin pyjet në zonën Dobërgorës dhe në Nikolicë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani në terren janë 40 punonjës të bashkisë që po vijojnë luftën me flakët me mjete rrethanore, pasi ndërhyrja e zjarrfikëses është e pamundur për shkak të terrenit të vështirë. Deri më tani nuk ka banesa të djegura por dëmet në lëndë drusore janë të mëdha.

Edhe dje u raportua se zjarri po djeg zonat me pyje në Devoll.  Flakët përfshinë dje një sipërfaqe të konsiderueshme me bimësi të ulët.
J.V/Dosja.al

Shto Koment