Aktualitet

Transportonin drogë me mushkë drejt Maqedonisë, arrestohen dy persona në Prrenjas

Nga policia janë arrestuar A. B, 47 vjeç, dhe I. B, 22 vjeç pasi janë kapur me 50 kg drogë duke e transportuar me mushkë drogë drejt Maqedonisë së Veriut.
Featured image of article: Transportonin drogë me mushkë drejt Maqedonisë, arrestohen dy persona në Prrenjas Foto ilustruese

Elbasan- Nga policia e Elbasanit janë sekuestruar 55 kilogramë lëndë narkotike Cannabis Sativa.

Nga policia janë arrestuar A. B, 47 vjeç, dhe I. B, 22 vjeç, të dy banues në fshatin Sutaj-Prrenjas pasi po transportonin sasinë e drogës me mushkë drejt Maqedonisë së Veriut.

Njoftimi i policisë:
Finalizohet operacioni “Rrajca”.

Operacioni për goditjen e veprimtarisë së paligjshme të trafikimit të narkotikëve.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me forcat e policisë të Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Korçë.

Sekuestrohen rreth 55 kilogramë lëndë narkotike Cannabis Sativa.

Në pranga dy shtetas që transportonin lëndën narkotike në drejtim të Maqedonisë së Veriut.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, si dhe bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se dy shtetas po tentonin të trafikonin lëndë narkotike nëpërmjet kufirit jeshil për në Maqedoninë e Veriut, menjëherë kanë organizuar punën dhe në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Stacionit të Policisë Kufitare Qafë Thanë dhe Stacionin e Policisë Përrenjas, kanë finalizuar operacionin policor të koduar “Rrajca”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– A. B., 47 vjeç, dhe I. B., 22 vjeç, të dy banues në fshatin Sutaj-Prrenjas.

Këta shtetas janë kapur në flagrancë gjatë operacionit rreth orës 21:30, në fshatin Rrajcë-Sutaj, duke transportuar me një kafshë pune, rreth 55 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar Cannabis-Sativa.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas në bashkëpunim dhe me persona të tjerë kanë organizuar trafikimin e lëndëve narkotike kryesisht të llojit Cannabis-Sativa, nëpërmjet kufirit të gjelbër nga Shqipëria në drejtim të shtetit të Maqedonisë së Veriut.

Në bashkëpunim me Prokurorinë vazhdon puna për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të perfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore iu kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprën penale, “Trafikimi i narkotikëve e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë”.

J.V/Dosja.al

Shto Koment