LIVE UPDATES
Aktualitet

Tragjike në Qerret! Vdesin 4 rusë në hotel, mund të jenë vrarë. Hetime në 3 shtete

15 Tetor 2021, 20:59 Nga DOSJA
Tragjike në Qerret! Vdesin 4 rusë në hotel, mund të

KAVAJË– Dy gra dhe dy burra janë gjetur të pajetë brenda saundës së hotelit “Gloria Palaçe” në Qerret. Dosja.al raportoi e para se çifti i bashkëshortëve Nataliia dhe Sergei Burenkov përkatësisht 58 dhe 60 vjeç, vajza e tyre Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe dhe partneri i saj Nikita Belousov, 37 vjeç janë gjetur të pajetë në dhomën e saunës të resortit luksoz, rreth orës 23:00 të një nate më parë. Turistët ishin pjesë e grupi rusësh dhe ukrainasish që kishin zgjedhur Shqipërinë për të kaluar pushimet këtë vjeshtë, por fatkeqësisht gjetën vdekjen. Së bashku me miq të tjerë, ata kishin qenë në Ohër të Maqedonisë së Veriut ku dhe kishin drekuar, ndërsa darkën kishin vendosur që ta kalonin në kompleksin turistik. Madje gjatë ditës, ata kishin rezervuar me telefon dhomën e saunas me xhakuzi që ndodhet në katin e nëndheshëm të hotelit.

Rruga e kthimit nga Ohri bëri që rusët të vinin me vonesë në Qerret. Ata u akomoduan rreth orës 20:30 dhe kërkuan që të kishin privatësi në sauna. Bazuar në dëshmitë e punonjësve të hotelit, mësohet se katër turistët nuk kanë kërkuar të konsumojnë as pije dhe as ushqime nga hoteli. Reçepsionistja tregon se i ka pyetur nëse dy çiftet dëshironin të konsumonin pije, por ata kanë refuzuar. E njëjta punonjëse tregon se gjysmë ore më vonë ka shkuar sërish në katin e nëndheshëm dhe ka pyetur për të njëjtën gjë, por turistët i kanë kërkuar që t’i linin në privatësi. Orë më vonë, thirrjet e miqve të tyre ukrainas bënë që pjesëtarët e stafit të hotelit të zbrisnin sërish për të parë se ç’kishte ndodhur me dy çiftet, por u përballën me katër trupa të pajetë.

Hoteli me pesë yje është rrethuar me shirita të verdhë ndërsa trupat e katër rusëve janë dërguar drejt Tirans, e çila ka marrë në dorë hetimet për këtë ngjarje të rëndë. Paraprakisht u raportua se turistët kanë ndërruar jetë si pasojë e asfiksisë, por hetimet kanë marrë një tjetër rrjedhë. Në dhomën e hotelit ku ishin vendosur çiftet janë gjetur shishe birre dhe lëndë narkotike, gjë që ka bërë që hetuesit të mendojnë se katër turistët kanë qenë në ‘overdozë droge’. Gjithsesi, kjo gjë nuk mund të thuhet ende me siguri.

Pista kryesore që ka në tavolinë grupi hetimor është ajo e vrasjes. Pasi ra poshtë edhe pista e helmimit, duke qenë se Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe, kishin ngrënë drekë në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Kurse në hotelin ku ishin vendosur në Qerret, nuk kishin porositur pije apo ushqime. Tashmë prokurorët dyshojnë se mund të kemi të bëjmë edhe me një vrasje. Pritet të zbardhen detaje në lidhje me jetën apo profesionin e katër viktimave që mund të hedhë më shumë dritë mbi ngjarjen e rëndë.

Me grupin e hetuesve nga Tirana janë edhe përfaqësues të ambasadës së Rusisë në Shqipëri, prezença e të çilëve është kërkuar nga vetë grupi hetimor. Hetime po zhvillohen gjithashtu në Maqedoninë e Veriut e në Rusi.

Mediat serbe kanë publikuar edhe detaje të dhimbshme për familjen ruse. 58-vjeçarja Nataliia Burenkov vuante nga kançeri. Ndërsa 31-vjeçarja Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe dhe partneri i saj Nikita Belousov, 37 vjeç kishin çaktuar ditën e dasmës dhe prisnin që të martoheshin pasi të ktheheshin në Rusi, plane të çilat do të mbeten pa u realizuar. Të afërmit e familjes kanë mohuar në mënyrë kategorike që ata të kenë konsumuar alkool apo lëndë narkotike, duke hedhur poshtë pistën e ‘dehjes’. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE

ORA 21:00

PREKËSE! Të rinjtë rusë që vdiqën në Qerret kishin caktuar ditën e dasmës

ORA 20:41

Mbylli sytë bashkë me burrin e vajzën në Qerret, 58-vjeçarja ruse ishte me kancer

ORA 20:16

FOTOJA- Kush janë dy gratë ruse që vdiqën në Qerret, nënë e bijë

ORA 18:11

Tragjedia në Qerret! Tirana merr në dorë hetimet, kërkon prezencën e rusëve

ORA 16:10

PISTA: 4 rusët në Qerret mund të jenë vrarë!

ORA 15:27

Turistët rusë kërkuan privatësi! Zbardhen detaje nga tragjedia në Qerret

ORA 13:47

Vdekja e 4 rusëve në Qerret/ Alkool e kokainë, dyshohet se kishin kaluar në overdozë

ORA 11:27

Nga Ohri në Kavajë! Lëvizjet e rusëve në Shqipëri, 4 viktimat kishin ardhur me miq

ORA 09:36

Tragjedia me rusët në sauna, kombinimi i alkoolit dhe nxehtësisë…vrastar!

ORA 09:13

“Ambasada u njoftua”, çfarë shkruan “RT” ruse për tragjedinë e turistëve në Kavajë

ORA 08:46

4 rusët e vdekur në Qerret/ Recepsionisti i gjeti pa ndjenja: I thirra disa herë…

ORA 00:10

EMRAT/ Tragjedia në Qerret, kush janë turistët rusë që u asfiksuan në sauna

ORA 00:00

ME 5 YJE! Ky është hoteli “Gloria Palace” ku u asfiksuan katër turistët rusë

ORA 23:25

4 rusët e vdekur në Qerret, policia: U asfiksuan

ORA 23:13

U asfiksuan në sauna, dy çiftet rusë kishin një javë në Shqipëri

ORA 23:08

DETAJE/ Katër turistët e vdekur në Qerret janë rusë

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet 4 ruset e vdekur ne qerret ekaterina burenkova nataliia burenkova nikita belousov sergei burenkov 4 ruset e vdekur ne qerret ekaterina burenkova nataliia burenkova nikita belousov sergei burenkov

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh