LIVE UPDATES
Aktualitet

Tritol në shtëpinë e Dukës, s’ka të lënduar, kreu i FSHF: Autori me kapuç (Reagimet)

24 Janar 2022, 21:19 Nga DOSJA
Tritol në shtëpinë e Dukës, s’ka të lënduar,

DURRËS– Një shpërthim me tritol ka shpërthyer banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Ngjarja e rëndë mësohet të ketë ndodhur rreth orës 22:10 të mbrëmjes së sotme, në lagjen nr. 4, të Durrësit, zonë ku banon Duka bashkë me familjen e tij. Në momentin që ka shpërthyer tritoli në banesë ka qenë djali dhe bashkëshortja e kreut të FSHF-së e cila ishte edhe e infektuar me Covid-19. Zonja Duka bashkë me të birin janë tronditur kur kanë dëgjuar shpërthimin e fortë në derën e jashtme të vilës së tyre trekatëshe, por fatmirësisht nuk kanë pësuar asnjë dëm. Të alarmuar, ata kanë telefonuar kreun e FSHF-së, i cili është nisur me urjgencë nga Tirana ku po ndiqte derbin e kryeqytetit Tirana-Dinamo. Brenda pak minutash, Duka është ndodhur në banesën e tij, ku është përballur me forca të shumta policie e një numër të madh gazetarësh.

Ai u ndal para mikrofonëve ku tha se kamerat e sigurisë që i rrethojnë banesën kanë filmuar një person me kapuç që ka vendosur sasinë plasëse në derën e jashtme e më pas është larguar me vrap. Nga shpërthimi, dera ka dalë jashtë përdorimit, por me nota ironie, kreu i FSHF-së u shpreh se policia zbulon çdo krim e se do ta gjente patjetër autorin e këtij sulmi brenda 24 orëve. Në fakt në njoftimin zyrtar të policisë nuk bëhet me dije për persona të arrestuar. Aty shkruhet vetëm për orën e vendin e ngjarjes, si dhe fakti që grupi hetimor ka nisur hetimet. Pamjet filmike të kamerave të sigurisë të banesës së Dukës e të të gjitha shtëpive e bizneseve që e rrethojnë atë janë në duart e hetuesve e po shqyrtohen për të zbardhur më tepër detaje që mund të çojnë në prangosjen e autorit.

Në një tjetër prononcim, konkretisht për emisionin “Opinion”, Duka tha se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese vetëm pak ditë më parë. Para kamerave, ai tregoi dhe përmbajtjen e mesazhit ku kërkohet saktësisht tërheqja e kreut të FSHF-së nga gara për një mandate të gjashtë, ndryshe do të përballet me 60 plumba! Hetimet e kryera privatisht nga Duka, kishin zbuluar se personi që e zotëronte atë katë SIM quhej Sabian Rrapushi. Edhe pse i kërcënuar, ai tha se nuk kishte preferuar të bënte denoncim.

Ky shpërthim vjen pikërisht sot kur Duka ka pasur dhe përballje të ashpër me kryebashkiakun Erion Veliaj, i cili i ka shpallur luftë dhe në gjykatë për zgjedhjet në FSHF, por ende nuk ka detaje që mund ta lidhin tritolin me këtë luftë të hapur. Menjëherë pas kësaj ngjarjeje, ka pasur reagime edhe nga ana e politikës. I pari ishte kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili hodhi dyshime se ngjarja mund edhe të jetë inskenuar nga vetë Duka.

Po lëri more këto filma,”- tha Veliaj teksa ishte në një lidhje me Skype në “Të paekspozuarit”.

Më pas, Veliaj tha se me siguri ky tritol I vjen Dukës pas konflikteve që ai supozon se kreu i FSHF-së ka me bandat e Shijakut. Presidenti Ilir Meta e kryedemokrati Lulzim Basha e kanë dënuar këtë akt duke e konsideruar si një akt terrorist. Të dy, njëri pas tjetrit, bënë thirrje për vënie të autorit para drejtësisë. Nga ana e kryeministrit Edi Rama nuk ka ende asnjë reagim.

Ç’ka ndodhur mes Veliajt e Dukës?

Zgjedhjet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit kanë nisur një luftë të vërtetë mes kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliajt dhe Armand Dukës, kandidat për të fituar mandatin e 6-të në postin e kreut të FSHF-së. Me një “sulm” të koordinuar kandidatëve dhe antarëve të Shoqatës Tirana i është bërë shantazh për t’u tërhequr, veprime që anëtarët e shoqatës nëpërmjet një letre kanë njoftuar FIFA-n dhe UEFA-n. Fill pas kësaj, Veliaj postoi një foto me kryetarin aktual të Shoqatës “Tirana”, Sulejman Mema, duke e damkosur kështu edhe publikisht si një njëri që ishte larg Dukës e që mbështeste hapur socialistin. Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për Dukën, me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Ndërsa FSHF ka publikuar një material audio, ku dëgjohet zëri i kryebashkiakut Veliaj, që kërkon mbështetjen në bllok të kandidatit Eduard Prodani, ndërkohë që nuk mund të numërohen herët që kryebashkiaku lëshon gojën në mënyrë të rëndomtë e vulgare, duke përmendur organet gjenitale.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Shpërthim tritoli në banesën e tij, Duka: Nëse është paralajmëruese, nuk kandidoj

“60 plumba”, Duka zbulon emrin e personit që i dërgoi mesazhin: Sabian Rrapushi

Shpërthimi me tritol në banesën e Armand Dukës,Meta: Akt terrorist! Të kapen autorët

Tritoli në banesën e Dukës, Policia: U vendos para dere 

VIDEO/ Shpërthimi i tritolit, momenti kur Duka mbërrin në banesën e tij

VD/ Tritol në banesën e Armand Dukës, publikohen pamjet nga vendngjarja

I shpërtheu tritoli në banesë, Duka: Kamerat filmuan autorin me kapuç

Tritoli në shtëpinë e Dukës, Basha: Degredimi i një pushteti të korruptuar

SMS kërcënuese ndaj Dukës! Topçiu e konfirmon: Ma tha në koenfidencialitet e sipër

Tritoli në shtëpinë e Dukës, Lala: Kërcënim pas luftës me Veliajn

Tritoli në banesën e Armand Dukës, Meta: Po përfshihen elementë kriminalë

Tritoli në shtëpinë e Dukës, publikohet FOTOJA e parë nga vendngjarja

Tritoli në shtëpinë e Dukës, Veliaj: Lëri këto filma tani

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet armand duka erion veliaj tritol ne shtepine e armand dukes armand duka erion veliaj tritol ne shtepine e armand dukes

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike