Kulture

Shpallet fituesi i çmimit NOBEL në LETËRSI për vitin 2020, triumfiuesja është poetja amerikane Louise Glück

 • Ambasada Amerikane në Tiranë: Jemi jashtëzakonisht të entuziazmuar
 • Glück ka marrë çmimin Nobel me motivacionin " për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale ".
  Featured image of article: Shpallet fituesi i çmimit NOBEL në LETËRSI për vitin 2020, triumfiuesja është poetja amerikane Louise Glück Louise Glück

  STOKHOLM- Akademia Suedeze e Nobelit ka ndarë çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020. Këtë vit, çmimi i është dhënë shkrimtares amerikane Louise Glück.

  Glück ka marrë çmimin Nobel me motivacionin ” për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale “.

  Louise Glück ka lindur në New York në vitin 1943 dhe është rritur në Long Island. Është autore e dhjetëra librave dhe fituese e po kaq çmimeve.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare sërish nuk ka mundur të triumfojë, pavarësisht se ai u nominua për të disatin vit nga shteti shqiptar.

  (F.g/dosja.al)

  Shto Koment