AktualitetOpinione

Ndërron jetë 67-vjeçari tek Infektivi, 29 raste të reja me COVID-19, 333 të infektuar/ Harta e qyteteve të prekura në 24 orët e fundit

VIDEO
Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 10 pacientë duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 99. Harta zgjerohet bë Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër.
Featured image of article: Ndërron jetë 67-vjeçari tek Infektivi, 29 raste të reja me COVID-19, 333 të infektuar/ Harta e qyteteve të prekura në 24 orët e fundit Marjeta Dervishi

TIRANË– Rritet numri i rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. 29 raste të reja me koronavirus pasi janë testuar 216 persona të dyshuar, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar tashmë në 333. Rritje ka edhe numri i viktimave, ku mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një 67-vjeçar nga Tirana, i shtruar prej 13 ditësh në spitalin Infektiv. Mosha mesatare e të infektuarve është 50 vjeç. Mjekja Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik përsëritin thirrjen që qytetarët të qëndrojnë brenda dhe të ruajnë distancën sociale. Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 10 pacientë duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 99. Tashmë harta e të infektuarve zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër. 66 persona janë të shtruar te Infektivi, njëri prej tyre i vendosur në aparat respirimi, ndërsa tek “Shefqet Ndroqi” 5.

NJOFTIMI I PLOTE:

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 216 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 29 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 2247 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 333 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç. Ju informojmë se mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 67 vjecar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. Pacienti ishte i shtruar prej 13 ditësh në spitalin infektiv, prej 6 ditësh ishte i intubuar dhe në hemodializë që e kryente brenda spitalit Infektiv. Pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor, 67 vjecari ka ndërruar jetë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes të të ndjerit. Deri tani 18 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 10 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 99.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa një është i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërsa në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5 pacientë të shtruar, 2 prej të cilëve janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 71 pacientë. Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë 157 raste
– Durrës 33 raste
– Lushnje 5 raste
– Elbasan 9 raste
– Fier 25 raste
– Kavajë 8 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë 16 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 31 raste
– Lezhë 14 raste
– Berat 1 rast
– Has 9 raste
– Krujë 5 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 4 raste
– Mirditë 3 raste

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Është po kaq e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19. Nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment