Aktualitet

Shkodra, ‘vatër’ e kuqe e COVID-19, dy familje infektojnë njëra-tjetrën/ 27 raste të reja në 24 orë, 304 të prekur në të gjithë vendin (SITUATA)

VIDEO
Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se rritja e rasteve tregon se nuk janë respektuar masat e distancimit social. 81 pacientë po marrin shërbimin në spital, 89 janë shëruar, 16 janë viktima dhe pjesa tjetër po trajtohen vetë nëpër shtëpi.
Featured image of article: Shkodra, ‘vatër’ e kuqe e COVID-19, dy familje infektojnë njëra-tjetrën/ 27 raste të reja në 24 orë, 304 të prekur në të gjithë vendin (SITUATA) Mira Rakacolli, MSH

TIRANË– Rritet numri i qytetarëve të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, duke e çuar në 304 raste të reja. 27 janë rastet e reja në Shqipëri, ku situata më e rëndë shfaqet në Shkodër, ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë regjistruar 12 raste të reja në 24 orët e fundit. Rasti i Shkodrës sipas MSH, tregon mosrespektimin e distancës sociale, të vendosur nga qeveria dhe MSH.

Këto raste janë zbuluar në dy familje, mes tyre edhe një fëmijë 13 vjeç. Sakaq, numri i të shëruarve ka shkuar në 89 me 9 të shëruar në 24 orët e fundit. Raste të reja ka edhe në Tiranë, Durrës, Fier, Kavajë, Lezhë dhe Mirditë.

Në spitalin COVID1 janë të shtruar 73 pacientë, 7 në terapi intesive, dhe dy të vendosur në frymëmarrje të drejtuar, ndërsa në spitalin COVID2, janë 4 pacientë, 2 të vendosur në frymëmarrje të drejtuar. 81 pacientë po marrin shërbimin në spital, 89 janë shëruar, 16 janë viktima dhe pjesa tjetër po trajtohen vetë nëpër shtëpi.

NJOFTIMI I PLOTË:

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 27 raste të reja, shkon në 304 numri i të prekurve 13 të shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Shkon në 89 numri i të shëruarveNë vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 112 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 2031 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 304 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç. Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 13 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 89.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar. 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 2 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Gjatë orëve të para të mëngjesit janë transportuar në spitalin COVID2 “Shefqet Ndroqi”, 3 paciente nga spitali Infektiv.
Aktualisht në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, i cili do të ndjekë rastet e rënda me insufiçencë respiratore covid pozitiv, janë 4 pacientë të shtruar, 2 prej të cilëve në gjendje të rënduar (të intubuar). Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 81 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Kavajë, Lezhë, Mirditë dhe Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë 146 raste
– Durrës 32 raste
– Lushnje 4 raste
– Elbasan 8 raste
– Fier 25 raste
– Kavajë 8 raste
– Rrogozhinë 2 raste
– Korçë 16 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 22 raste
– Lezhë 11 raste
– Berat 1 rast
– Has 8 raste
– Krujë 5 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 4 raste
– Mirditë 3 raste

Sic shihet, nga rastet e reja të 24 orëve të fundit, Shkodra ka numrin më të lartë me 12 raste. Këto raste janë identifikuar në dy rrethe familjare, mes tyre është dhe një fëmijë 13-vjeçar, që janë identifikuar falë gjurmimit të rasteve të kryera nga epidemiologët ne terren. Kjo rritje e numrit të rasteve në Shkodër tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë ne komunikimet publike. Aktualisht po kryhet hetimi epidemiologjik në terren edhe me një ekip të Institutit të Shëndetit Publik. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Është po kaq e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Vijon…

(F.g/dosja.al)

Shto Koment