Aktualitet

716 viktima/ Shifra REKORD, humbin jetën 17 persona dhe infektohen 795 të tjerë brenda 24 orëve, 5 pacientë të intubuar luftojnë me vdekjen në spitale

Ministria e Shëndetësisë, gjatë përditësimit të të dhënave për 24 orët e fundit, bëri me dije se 17 persona të tjerë kanë humbur jetën, duke shënuar kështu një rekord viktimash. 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetar nga Korça 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Kavaja, nga mosha 37 vjeç deri në 86 vjeç, kanë ndërruar jetë, duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 716 në total.
Featured image of article: 716 viktima/ Shifra REKORD, humbin jetën 17 persona dhe infektohen 795 të tjerë brenda 24 orëve, 5 pacientë të intubuar luftojnë me vdekjen në spitale Të dhënat për Covid-19

TIRANË– 716 viktima, 16.610 të infetkuar aktivë dhe 16.230. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga fillimi i pandemisë, pas 175 mijë e 200 testimeve në total, ndërsa 16 mijë e 230 persona të tjerë janë shëruar.

Ministria e Shëndetësisë, gjatë përditësimit të të dhënave për 24 orët e fundit, bëri me dije se 17 persona të tjerë kanë humbur jetën, duke shënuar kështu një rekord viktimash. 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetar nga Korça 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Kavaja, nga mosha 37 vjeç deri në 86 vjeç, kanë ndërruar jetë, duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 716 në total.

Në 24 orët e fundit në vend, janë kryer 2.352 testime, prej të cilave 320 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë 795 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 236 raste në Tiranë, 58 në Durrës, 52 në Korçë, 51 në Vlorë, 50 në Berat, 42 në Fier, 35 në Krujë, 29 në Pogradec, 27 në Kukës, 20 në Gjirokastër, nga 19 raste në Shkodër, Sarandë, 18 në Tropojë, 16 në Gramsh, 15 në Mirditë, 13 në Tepelenë, 12 në Mallakastër, nga 11 raste në Kurbin, Lezhë, Mat, 10 në Kuçovë, nga 7 raste në Has, Dibër, nga 5 raste në Lushnje, Delvinë, nga 4 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, Kolonjë, 3 në Devoll, 1 në Kavajë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 439 pacientë, 16 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 388 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.230 që nga fillimi i epidemisë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri rregullat, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjenën. MSHMS ju bën thirrje sërish qytetarëve të shmangin deryrimisht çdo lloj grumbullimi mbi 10 persona.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
U drejtohemi me një një apel për të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur ngrumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19. Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

COVID-19 – Statistika (23 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 795
Të shëruar ne 24 orë 388
Të shtruar në spitale 439

Humbje jete në 24 orë 17
Testime ditore 2.352
Testime totale 175.200
Raste pozitive 33.556
Raste të shëruara 16.230
Raste Aktive 16.610
Humbje jete 716

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 8463
Fier 1257
Durrës 1222
Korçë 934
Shkodër 885
Elbasan 804
Vlorë 834
Lezhë 689
Berat 527
Gjirokaster 469
Kukës 375
Dibër 151

(f.m/dosja.al)

Shto Koment