Aktualitet

Shahini zbulon planin: Nxënësit nuk do kthehen më në shkolla, nuk do bëhen as provimet e lirimit. Matura do të zhvillohet

VIDEO
Ministrja ka treguar planin e qeverisë për vijimin e vitit shkollor 2019-2020. Shahini në një deklaratë bëri me dije se nuk do të zhvillohen provimet e lirimit, por vetëm ato të maturës. Po ashtu ajo bëri me dije se mësimi do të vijohet online deri në 29 maj.
Featured image of article: Shahini zbulon planin: Nxënësit nuk do kthehen më në shkolla, nuk do bëhen as provimet e lirimit. Matura do të zhvillohet Besa Shahini, ministre e Arsimit
Përditësuar:

TIRANË- Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka bërë sot me dije vendimin e qeverisë për vijimin e vitit shkollor 2019-2020. Shahini tha se nxënësit nuk do të kthehen në shkolla, por mësimi do të vijojë deri në 29 maj online, siç është zhvilluar deri më tani. Në një deklaratë për mediat ka bërë me dije se do të ketë disa lehtësime për nxënësit, prandaj dhe mësimi nuk do të vijojë dhe në qershor por do mbyllet në fund të majit.

Numri një i Arsimit ka shpjeguar të gjithë planin dhe tha se këtë vit do të ketë zhvillohen vetëm provimet e maturës për klasat e 12-ta e do të anulohen provimet e lirimit për klasat e nënta. Po ashtu ajo bëri me dije se nxënësit që janë në klasë të 12 do të kthehen në shkollë në maj për të marrë disa mësime me mësuesit e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por ky kthim në shkollë do të bëhet në bazë të rregullave të vendosura nga ISHP, ku nuk do lejohen më shumë se 15 nxënës në një klasë. Më tej u bëri thirrje të gjitha drejtorive të shkollave të marrin masat për dezinfektim dhe për një program për të gjithë nxënësit.

Në fund tha se provimet e Maturës do të bëhen sipas planit nga data 8 deri në 18 qershor nën masa të rrepta të higjienës. Ministrja i bërë edhe njëherë herë thirrje prindërve që nëse duan që fëmijët e tyre të përsërisin vitit mund të regjistrohen sërish. Ajo njoftoi se në verë shkollat do të jenë të hapura dhe do presin të gjithë nxënësit për të marrë mësime që të jenë të përgatitur vitin tjetër.

(A.B. Dosja.al)

 • 19:42

  Shahini jep lajmin e mirë për nxënësit: Shkollat do jënë hapur në verë, mund të merrni mësime

  Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka bërë me dije se këtë vit shkollat do të jenë hapur dhe në muajt e verës përt ë gjithë ata nxnënës që duan të përforcojnë njohuritë e tyre. Në një deklaratë për mediat, Shahini bëri me dije se po përgatiten dhe mësime të tjera me video që të jenë gati për vitin e ri shkollor.

  Këtë verë po planifikojmë që shkollat t’i vendosim të jenë të hapura për kurse dhe mësime të tjera për të gjithë nxënësit që të kthehemi dhe në realitet. Po ashtu do të kemi dhe shumë video të mësimeve që do u vihen në dispozicion të gjithë nxënësve që të marrin sa më shumë mësime dhe në kushtet e shtëpisë”, u shpreh ministrja.

 • 19:11

  PROVIMET E MATURËS, ministrja Shahini: Testimet nga data 8 deri në 18 qershor

  Ministrja e Arsimit, Besa Shahini në një konferencë për shtyp ka bërë me dije se pas rikthimit në shkolla, maturantët do të fokusohen vetëm tek programi për provimet e Maturës Shtetërore.

  Shahini ka bërë me dije se provimet do të zhvillohen nga datat 8 deri më 18 qershor, dhe se në teza nuk do të përfshihen mësimet e marra gjatë kohës së karantinës. 

  Kemi vendosur që të reduktojmë punën e maturantëve. Puna e tyre do të fokusohet vetëm tek provimet e maturës. Drejtorët e shkollave do të hartojnë një program të qartë dhe në to nuk do përfshihen mësimet që janë bërë gjatë kohës së karantinës dhe kur është bërë mësimi online. Provimet do të mbahen nga data 8 deri në 18 qershor. Do të ketë lehtësira në përmbajtje të provimit, por nuk do lejohen kopjet. Nxënësit e tjerë do të vijojnë mësimin deri në 29 maj. Vlerësimet përfundimtare do të jenë gati nga mësuesit deri në mes të qershorit,”-tha Shahini.

 • 19:09

  Përgatitja për Maturë, Besa Shahini: Jo më shumë se 15 nxënës në një klasë, do përdoren edhe shkollat 9-vjeçare

  Ministja Besa Shahini, në një konferencë për shtyp ka dhënë lajmin se provimet e Maturës Shtetërore nuk do të anulohen. Ajo ka bërë me dije se nxënësit do të rikthehen në shkolla për të vijuar me mësimin.

  Megjithatë ata do të duhen që të përshtaten me rregulla të reja. Në një klasë nuk do të ketë më shumë se 15 nxënës dhe në rast nevoje për ambiente, do të përdoren edhe shkollat 9-vjeçare pranë gjimnazeve. 

  Numri i nxënësve nuk mund të jetë më shumë se 15 nxënës në një klasë. Që të realizojmë një numër kaq të ulët të nxënësve do të përdoren dhe shkollat 9-vjeçare që janë afër shkollave të mesme. Do të ketë rregullore të saktë për të gjithë procesin mësimor, në bazë të urhdave të Institutit të Shëndetit Publuik. Kjo rregullore do të shpërndahet në pak ditë që të gjithë të kenë mundësi të dezifnetojnë shkollat dhe të marrin masat,”-tha ajo. 

 • 19:04

  Mbyllet viti shkollor 2019-2020, Besa Shahini: S’ka provime lirimi! Notat do të bëhet me komisione

  Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka njoftuar se provimet e klasës së pestë dhe ato të lirimit do të anulohen. Në një njoftim zyrtar, Shahini u shpreh se notat do të vendosen me komisione pasi provimet e lirimit nuk kanë të njëjtën peshë me ato të Maturës Shtetërore.

  “Janë katër elementë të rëndësishëm për përfundimin e vitit shkollor sot. Ky vit shkollor do të mbyllet në qeshor 2020. Provimet e maturës do të mbahen siç i kemi planifikuar. Provimet e klasës së pestë dhe të nëntë do të anulohen. Provimet e lirimit nuk e mbajntë të njëjtën peshë si provimet e maturës. Notat do të bëhet me komisione,”-tha ministrja.

 • 19:01

  Ministrja e Arsimit Besa Shahini jep LAJMIN: Mbyllet viti shkollor 2019-2020.

  Ministrja e Arsimit, Besa Shahini në një konferencë për shtyp ka njohuar se për shkak të gjendjes së vendit nga koronavirusit, do të mbyllet viti shkollor 2019-2020.

  Shahini tha sot se nuk do të kthehen më nxënësit në shkolla, duke respektuar kështu masën e distancimit social. Ajo tha se ky vendim është marrë pas shumë konsultimeve me ministrinë e Shëndetëisë dhe Komitetin Teknik. 

Shto Koment