Politike

Rama për negociatat: Macron s’do zgjerim,… Gjermania ka respekt për ne, s’e di si do përfundojë, por dielli do dalë prapë (VD)

Rama tha se debati në Bashkimin Europian për çështjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sapo ka nisur.

TIRANE- Nga kryeministria, me mjekër edhe më të gjatë e të zbardhur, në një pozicion thuajse shtrirë, kryeministri Edi Rama doli sot në një komunikim urgjent për shqiptarët. Përmes faqes së tij në Facebok, Rama tha se debati në Bashkimin Europian për çështjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sapo ka nisur. Rama tha se Macron nuk do që BE të zgjerohet pa u reformuar njëherë fillimisht, por s’harroi të thoshte se cilido që të jetë vendimi, pas 18 tetorit dielli do të dalë sërish.

Fjala e Kryeministrit Edi Rama:

Përshëndetje, vijon intesivisht debati brenda Bashkimit Europian për t’u dakordësuar lidhur me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Tanimë dihet ajo që unë e kam ndarë me ju shumë kohë më parë. Shumica e vendeve janë pro, për të dyja vendet, edhe për Shqipërinë edhe për Maqedoninë e Veriut. Gjermania, që sot udhëheq fronin e “PO” ka zgjedhur një pozicion të ndryshëm nga ai i shumicës së vendeve anëtare. E ka lidhur “PO” me disa kushte që janë të arsyeshme për ne, dhe jo të parëndësishme për të afruar Francën dhe ato 2-3 vende që janë në pozicion të pafavorshëm për ne. Franca dhe ato 2-3 vende, sidoqoftë deri më tani në një pozicion përfundimtar, siç është plotësisht e mundur që të mos lëvizin deri në fund nga pozicioni i tyre, ashtu është edhe i mundur që të pranohet një vendim kompromis. Presidenti francez ka qasje tjetër për një reformim të thellë të unionit, para zgjerimit. Emmanuel Macron s’është i gatshëm të shtyjë më fortë integrimin e Ballkanit Perëndimor. Është qasje e shkëputur nga tradiocionalja e frontit të “PO”, por kjo s’është qasje kundër Shqipërisë. Asgjë s’mund të përjashtohet deri në minutën e fundit, dhe askush s’duhet të harrojë patatet e nxehta që do diskutohen nga BE. Por fjala e fundit ende s’është thënë. Se di as unë vetë si do përfundojë kjo Odise. Gjermania ka respekt për ne, është avokati ynë. Por ja çfarë di me siguri. Vendimmarrja e 18 tetorit s’ka lidhje me atë që kemi bërë ne. Situata e tyre do të ishte po njësoj, dhe po të ishte vend tjetër. Vendimmarrja ka të bëjë me atë që duan vendet. Cilido që të jetë vendimi, dielli do të dalë sërish të nesërmen e 18 tetorit. Europën e duam për fëmijët tanë, për shqiptarët dhe gjeneratat e tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë marrë një “PO” nga Gjermania për hapjen e negociatave në 18 tetor nga BE. Për Shqipërinë votuan 395 deputet pro, 188 kundër dhe 16 abstenim, të cilët kanë thënë se për Shqipërinë janë dhe 9 kushte që duhet plotësuar që të nisin negociatat me Bashkimit Evropian. Franca, Holanda, Spanja dhe Danimarka janë skeptike në lidhje me çështjen e negociatave.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment