Aktualitet

Policia me ‘dorë të hekurt’, gjobit 678 persona që nuk mbanin maska, 10 të pabindur shoqërohen në komisariat

VIDEO
Gjithashtu, në njoftim shkruhet se 10 qytetarë që për të shpëtuar nga gjoba nuk kanë pranuar të tregojnë mjetin e identifikimit para policëve, për të shmangur gjobën, janë dërguar në komisariat. 
Featured image of article: Policia me ‘dorë të hekurt’, gjobit 678 persona që nuk mbanin maska, 10 të pabindur shoqërohen në komisariat Pamje nga aksioni i policisë

TIRANË– Policia e Shtetit ka nisur sërish ndëshkimin e qytetarëve, për mos vendosjen e maskave që tashmë janë me detyrim. Ditën e sotme, përmes një njoftimi zyrtar, Policia bëri me dije se janë gjobitur 678 qytetarë me vlerën 3.000 lekë, pasi janë kapur pa maskë. Gjithashtu, në njoftim shkruhet se 10 qytetarë që për të shpëtuar nga gjoba nuk kanë pranuar të tregojnë mjetin e identifikimit para policëve, për të shmangur gjobën, janë dërguar në komisariat. 

Njoftim nga Policia e Shtetit. Në të gjithë vendin, kontrolle për monitorimin e zbatimit të masave anticovid. Punonjësit e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia. Prej orës 17:00 të datës 16.10.2020 deri në orën 17:00 të datës 17.10.2020, shërbimet e Policisë, gjatë kontrolleve, kanë konstatuar se shumica e qytetarëve i kishin vendosur maskat mbrojtëse dhe në orët e mbrëmjes. Gjatë kontrolleve janë konstatuar edhe qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat dhe për këto raste, shërbimet e Policisë në të gjithë vendin kanë vendosur 678 masa administrative me vlerën 3.000 lekë secila. Disa qytetarë, kryesisht të rinj, për t’i shpëtuar masës administrative nuk i kanë treguar dokumentin e identifikimit punonjësve të Policisë. Për këtë arsye janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 10 shtetas, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit janë ndëshkuar me masën administrative 3000 lekë dhe janë lënë të lirë. Policia e Shtetit ka rritur prezencën e shërbimeve të Policisë me uniformë dhe të punonjësve të Policisë Kriminale në territor, të cilët vijojnë patrullimet dhe kontrollet në të gjithë vendin, për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, si dhe monitorimin e masave anticovid, të cilat parandalojnë përhapjen e këtij virusi. Policia e Shtetit falënderon qytetarët që respektojnë këtë masë mbrojtëse dhe apelon që të gjithë të vendosin maskat mbrojtëse, pronarët e lokaleve të respektojë protokollet e sigurisë dhe të mos kundërshtojnë urdhrin e punonjësve të Policisë, pasi Policia e Shtetit është në shërbim të qytetarëve, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e tyre, ndaj dhe është i rëndësishëm zbatimi i kësaj mase mbrojtëse sepse parandalon infektimin me COVID-19. Njëkohësisht, Policia e Shtetit fton qytetarët që të mbështesin akoma më shumë Policinë dhe të raportojnë në numrin 112 dhe Komisariatin Dixhital, çdo paligjshmëri që cënon rendin e sigurinë, jetën dhe pronën e qytetarëve, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm e të paanshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(f.m/dosja.al)

 

Shto Koment