Bota

OBSH miraton vaksinën kineze Sinopharm, e gjashta e rekomanduar zyrtarisht për përdorim

Është vaksina e parë e zhvilluar në një vend jo-perëndimor që merr mbështetjen e OBSH-së.
Featured image of article: OBSH miraton vaksinën kineze Sinopharm, e gjashta e rekomanduar zyrtarisht për përdorim OBSH

GJENEVË–Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë miratimin emergjent për vaksinën Covid të bërë nga firma kineze Sinopharm.

Është vaksina e parë e zhvilluar në një vend jo-perëndimor që merr mbështetjen e OBSH-së. Kina tashmë ka vaksinuar miliona njerëz në shtëpi dhe në 45 vende të tjera.

Deri më tani, OBSH kishte aprovuar vetëm vaksinat e bëra nga Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson dhe Moderna.

Sidoqoftë, rregullatorët individualë të shëndetit në vende të ndryshme – veçanërisht ato më të varfra në Afrikë, Amerikën Latine dhe Azi – kanë miratuar tashmë goditjet kineze për përdorim emergjent.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Me pak të dhëna të lëshuara ndërkombëtarisht herët, efektiviteti i vaksinave të ndryshme kineze ka qenë prej kohësh i pasigurt.

Provat braziliane të një vaksine tjetër, Sinovac, për shembull, treguan një normë efikasiteti prej 50,4 %, e cila mezi është mbi pragun 50% të nevojshëm për miratim nga OBSH.

Provat e tjera në Turqi dhe Indonezi kanë treguar një shkallë më të lartë të efikasitetit.

(d.a/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment