Politike

Ministrja Elva Margariti nuk do të jetë pjesë e listave të Partisë Socialiste

Më herët është raportuar edhe largimi i Sadri Abazit, Vasilika Hysit dhe Eglantina Gjermenit nga listat e PS-së.
Featured image of article: Ministrja Elva Margariti nuk do të jetë pjesë e listave të Partisë Socialiste Ministrja e Kultures Elva Margariti

TIRANË– Ministrja e kulturës Elva Margariti nuk do të jetë në listat e Partisë Socialiste. Mësohet se Margariti është tërhequr nga kandidimi për arsye që ende nuk dihen. Më herët është raportuar edhe largimi i Sadri Abazit, Vasilika Hysit dhe Eglantina Gjermenit nga listat e PS-së.

Nga ana tjetër edhe deputeti Musa Ulqini e ka refuzuar pozicionin që i ishte ofruar nga Partia Socialiste në lista dhe është tërhequr. Kryebashkiaku Dritan Leli refuzoi gjithashtu ftesën e kryeministrit Edi Rama për të kandiduar për deputet, duke mos e lënë karrigen e kryebashkiakut.

Por çfarë po ndodh sot?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot është afati i fundit për partitë politike që të dorëzojnë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listat e kandidatëve për deputetë. Ndërkohë që PS dhe PD kanë paralajmëruar mbledhje dhe takime gjatë pasdites në selitë respektive, LSI ka ‘mbyllur punë’ me emrat që do të garojnë në 12 qarqe. Vetë kryetarja Monika Kryemadhi, ka zgjedhur që të jetë në krye të tre qarqeve; Tiranë, Elbasan dhe Fier. Deri më tani Rama ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë në Vlorë dhe Durrës, ndërsa Basha ka lënë çdo gjë për t’u zbuluar në momentin e fundit. Nga partitë e mëdha priten surpriza, e sidomos nga PS që ka bërë një proces plot tension me hyrje dhe dalje nga lista e garuesve.


Lajmi kryesor:  Finalja e 25 prillit/ Partitë dorëzojnë listat në KQZ, LSI nxjerr emrat, Kryemadhi kryeson në 3 qarqe me rëndësi. “Pllakos” heshtja në PS e PD, mbledhja e Kryesive finalizon formacionin e zgjedhjeve

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “Ministrja Elva Margariti nuk do të jetë pjesë e listave të Partisë Socialiste

  1. Po kot o ishte edhe kjo

Shto Koment