Aktualitet

BILANCI/ Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: Në 24 orët e fundit regjistrohen 6 viktima dhe 586 raste të reja me Covid-19 

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 6 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë.
Featured image of article: BILANCI/ Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: Në 24 orët e fundit regjistrohen 6 viktima dhe 586 raste të reja me Covid-19  Të dhënat për Covid-19

TIRANË– 6 të vdekur dhe 586 raste të reja me koronavirus. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 6 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit:  3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 54-88 vjeç, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 1287. Ndërsa, nga 510 testime që janë kryer gjatë 24 orëve të fundit, kanë rezultuar pozitivë 586 qytetarë

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura Vajgurore, 15 në Berat, nga 12 raste në Dibër, Lushnje, 11 Mat, nga 10 raste në Kurbin, Lezhë, nga 9 raste në Korçë, Kukës, Gramsh, 8 në Librazhd, nga 7 raste në Fier, Pogradec, Delvinë, Belsh, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, Bulqizë, nga 5 raste në Mallakastër, Patos, nga 4 raste në Divjakë, Shijak, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Kuçovë, nga 2 raste në Devoll, Has, Pukë, Tropojë, Gjirokastër, Vau i Dejës, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Peqin, Memaliaj, Vorë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të.

COVID-19 – Statistika (19 Janar 2021)

Raste të reja ditore 586

Të shëruar në 24 orë 594

Të shtruar në spitale 277

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 2510

Testime totale 318,041

Raste pozitive 68,568

Raste të shëruara 41,464

Raste Aktive 25,817

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Humbje jete 1287

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15014

Fier 1943

Durrës 1428

Shkodër 1343

Elbasan 1044

Vlorë 1036

Lezhë 965

Korçë 866

Berat 804

Dibër 495

Gjirokastër 495

Kukës 384.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment