Aktualitet

BILANCI/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 5 viktima dhe 678 raste të reja me Covid-19 

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 5 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 285 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 457 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,426 që nga fillimi i epidemisë.
Featured image of article: BILANCI/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 5 viktima dhe 678 raste të reja me Covid-19  Të dhënat për Covid-19

TIRANË- 5 të vdekur dhe 678 raste të reja me koronavirus. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 5 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit 5 qytetarë nga Tirana, Kurbini, Librazhdi, Saranda, Lushnja, të moshave 70- 81 vjeç, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 1296. Ndërsa, nga 3088 që janë kryer në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 678 qytetarë

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 243 raste në Tiranë, 35 në Vlorë, 34 në Durrës, 31 në Elbasan, 25 në Berat, 24 në Kavajë, 23 në Shkodër, nga 21 raste në Krujë, Kurbin, 18 në Fier, nga 14 raste në Kukës, Lushnje, nga 12 raste në Lezhë, Kuçovë, nga 11 raste në Mat, Dibër, nga 9 raste në Librazhd, Sarandë, Vorë, nga 8 raste në Kamëz, Divjakë, 7 në Korçë, nga 6 raste në Gjirokastër, Himarë, Peqin, Cerrik, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, nga 4 raste në Mirditë, Pogradec, Delvinë, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Prrenjas, Kolonjë, Skrapar, nga 2 raste në Has, Memaliaj, Shijak, Poliçan, Dropull, nga 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Mallakastër, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Selenicë, Bulqizë, Klos, Gramsh, Konispol.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 285 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 457 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,426 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

COVID-19 – Statistika (21 Janar 2021)

Raste të reja ditore 678

Të shëruar në 24 orë 457

Të shtruar në spitale 285

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 3088

Testime totale 324,460

Raste pozitive 69,916

Raste të shëruara 42,426

Raste Aktive 26,194

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Humbje jete 1296

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15302

Fier 1944

Durrës 1478

Shkodër 1341

Elbasan 1082

Vlorë 1026

Lezhë 961

Korçë 888

Berat 799

Gjirokastër 502

Dibër 486

Kukës 385

(A.k.dosja.al)

Shto Koment