Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 5 viktima dhe 660 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 8 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 31 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit janë shëruar 386 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 39,246 që nga fillimi i epidemisë.
Featured image of article: Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 5 viktima dhe 660 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit Të dhënat për Covid -19

TIRANË-5 të vdekur dhe 660 raste të reja me koronavirus. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 5 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Vlora, të moshave 48-74 vjeç, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 1261. Ndërsa, gjatw 24 orwve tw fundit janë kryer 3695 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 660 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: : 250 raste në Tiranë, 39 raste në Vlorë, 34 raste në Kurbin, 33 raste në Durrës dhe Lushnje, 26 raste në Kavajë, 23 raste në Krujë, 22 raste në Berat, 19 raste në Fier, 17 raste në Kamëz, 16 raste në Sarandë, 11 raste në Shkodër dhe Mat, 10 raste në Lezhë, Ura Vajgurore, 8 raste në Librazhd, Klos, Gramsh, 7 raste në Prrenjas, 6 raste në Mirditë, Shijak, Vorë, 5 raste në Pogradec dhe Kuçovë, Mallakastër, 4 raste në Korçë, Rrogozhinë, Vau Dejës, 3 raste në Kukës, Divjakë, Dibër, Skrapar, 2 raste në Elbasan, Tropojë, Belsh, Patos, Cërrik, Poliçan, 1 rast në, Përmet, Delvinë, Tepelenë, Selenicë, Malësi e Madhe, Libohovë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 31 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit janë shëruar 386 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 39,246 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

COVID-19 – Statistika (14 Janar 2021)

Raste të reja ditore 660

Të shëruar në 24 orë 386

Të shtruar në spitale 271

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 3695

Testime totale 304,108

Raste pozitive 65,994

Raste të shëruara 39,246

Raste Aktive 25,487

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Humbje jete 1261

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14720

Fier 1846

Shkodër 1388

Durrës 1390

Lezhë 1023

Vlorë 1032

Korçë 933

Elbasan 966

Berat 827

Dibër 528

Gjirokastër 463

Kukës 371

(A.k.dosja.al)

Shto Koment