LIVE UPDATES
Politike

Basha: Më 25 prill synojmë largimin e kësaj qeverie, edhe nga fëmijët dëgjoj “Rama ik”, do mbaj larg duart nga drejtë

9 Mars 2021, 15:26 Nga DOSJA
Basha: Më 25 prill synojmë largimin e kësaj qeverie, edhe nga

TIRANË– “Fasadë, për të mbuluar bandat e krimit, Rrahjat, Ndraxhin dhe Qyrbjan”, kështu i ka konsideroi kryedemokrati Lulzim Basha listat e Partisë Socialiste për zgjedhjet e 25-prillit. Në konferencën e parë me gazetarët pas dorëzimit të listave të Partisë Demokratike në Komisoonin Qendror të Zgjedhjeve, Basha premtoi ndryshimin në Shqipëri. Ai tha me bindje se 25 prilli do të sjellë largimin e kryeministrit Edi Rama, dhe se vetë Basha do të mbajë çdo fjalë e çdo premtim që ka bërë për mandatin e tij të parë.

Në të kundërt, siç tha edhe vetë, nuk do të kërkojë një mandat të dytë. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk ka pranuar të japë një koment për kryeministrin Edi Rama, i cili i cilësoi listat e PD-së si ‘afirmimi i fosilizimit’. I pyetur në lidhje me këtë gjë, Basha tha se komenti ka qenë vetë fytyra e Ramës sot. Basha u pyet nëse do të jepte dorëheqjen, po të dilte i humbur përballë kryeministrit Edi Rama më 25 prill. Në përgjigjen e tij Basha tha se përgjigjia është pikërisht brenda pyetjes, pasi shqiptarët duan ndryshim, dhe ndryshimi do të vijë me të. 

Kryedemokrati Lulzim Basha nuk ka lënë pa komentuar as dorëheqjen e Lisandër Hoxhës, nënkryetarit të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, i cili e paralajmëroi këtë gjë, para dy ditësh. Në konferencën me gazetarët, Basha tha se në lista përfaqësohen të rinjtë. Ai shtoi se numrat janë të kufizuar, por jo dëshira dhe vullneti i atyre personave që janë listuar aty, të cilët duan të sjellin ndryshimin në vend. Kryedemokrati Lulzim Basha ka deklaruar se një nga pikat e planit të tij është të mbajë duart larg Reformës së Drejtësi. I pyetur për Reformën në Drejtësi, Basha tha se ndryshe nga Rama, ai nuk do të telefonojë asnjë gjyqtar për ta kërcënuar e për t’i thënë se do t’i presë këmbët.

Kryedemokrati Lulzim Basha e ka cilësuar Ervin Salianjin si një nga personat me integritet dhe i përkushtuar për të sjellë ndryshimin në vend. I pyetur gjatë konferencës me gazetarët, nëse ka ‘rrëzuar’ votën e kryesisë së Partisë Demokratike me kthimin e Ervin Salianjit, Basha tha se në lista ka futur njerëz me integritet.

Basha u emocionua teksa fliste për gratë në Shqipëri. Ai nuk është edukuar asnjëherë që t’i përdorë gratë si makiazh në politikë. Kryedemokrati shtoi se nuk është formuar që në fëmijëri që të përdorë gratë, edhe si bashkëshort apo si baba vajzash. Në këtë rast, Basha bëri krahasimin me listën e Partisë Socialiste, teksa shtoi se aty janë futur emra që e kanë bërë këtë gjë, duke kujtuar historinë e djalit të Rrahman Rrahjës, Rexhepit, që u denoncua nga e dashura.

Edhe futjen e Najada Çomos dhe të Luljeta Bozos në listën e Partisë Socialiste, Basha e komentoi si një makiazh që Rama po u bën listave të tij, por që gjithsesi, sipas kryedemokratit, nuk do ta shpëtojnë më 25 prill. Konferenca u mbyll me një të qeshur nga kryedemokrati, që nuk na ka rastisur t’ja shohim më herët. Në momentin që mbaruan pyetjet, Basha falenderoi gazetarët edhe për pritjen e mbrëmshem deri në orët e vona që u dorëzuan listat dhe nisi të qeshte teksa shtoi: Do ta bëjmë natën ditë!

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike lulzim basha zgjedhjet parlamentare 25 prill 2021 lulzim basha zgjedhjet parlamentare 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë