Aktualitet

Lirohet Arben Cara, bashkëshorti i ish-gjyqtares Mimoza Margjeka, GJKKO e lë në ‘arrest shtëpie’

Më herët gjykata ndryshoi edhe masën e sigurisë për ish-gjyqtaren Margjeka, e cila u la në ‘detyrim paraqitje’. Të dy u vunë në pranga pasi u akuzuan se ndërhynë në lirimin e një të burgosuri, Orion Bali, i cili akuzohej për akuzën e trafikut të emigrantëve.
Featured image of article: Lirohet Arben Cara, bashkëshorti i ish-gjyqtares Mimoza Margjeka, GJKKO e lë në ‘arrest shtëpie’ Mimoza Margjeka

TIRANË– Gjykata e posaçme për korrupsionin dhe krimin e organizuar ka lënë të lirë Arben Carën, bashkëshortin e ish-gjyqtares Mimoza Margjeka. Vendimi është marrë gjatë seancës së mbajtur ditën e sotme, ku trupi gjykues ndryshoi masnë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie” për Carën, për shkak të problemeve shëndetësore që ai ka pasur.

Më herët gjykata ndryshoi edhe masën e sigurisë për ish-gjyqtaren Margjeka, e cila u la në ‘detyrim paraqitje’. Të dy u vunë në pranga pasi u akuzuan se ndërhynë në lirimin e një të burgosuri, Orion Bali, i cili akuzohej për akuzën e trafikut të emigrantëve.

Bashkë me ta u arrestua edhe avokati dhe vëllai i Orion Balit, Skënder Damini dhe Nejton Bali, si edhe sekseri Kaludio Zhilla.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ishte Damini që mbronte Orion Balin, ai që përmes njohjeve të tij për ta nxjerrë atë nga burgu duke dhënë 6 mijë euro rushfet. Përgjimet zbuluan komunikimet dhe takimet e avokatit mes vëllezërve Bali me të ëmën. Në biseda shpjegohej se si të dy po ndërhynin për të liruar Blin në këmbim të 6 mijë eurove.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment