Aktualitet

“Jemi sjellë mirë”/ Kërkoi daljen nga regjimi ’41 BIS’, GJKKO rrëzon kërkesën e Shullazit dhe të Gilmando Danit

Për pasojë, Shullazi dhe Dani do të vijojnë të qëndrojnë në të njëjtat qeli, pavarësisht se avokati i tyre pretendon se ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve i kanë përzgjedhur në mënyrë selektive të burgosurit për regjimit 41 bis.
Featured image of article: “Jemi sjellë mirë”/ Kërkoi daljen nga regjimi ’41 BIS’, GJKKO rrëzon kërkesën e Shullazit dhe të Gilmando Danit Emiljano Shullazi

TIRANË– Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e Emiliano Shullazit dhe Gilmando Dani për të dalë nga regjimi ‘41 bis’. Dosja.al mëson se gjykata nuk ka pranuar argumentin e të burgosurve të cilët kanë pretenduar se kanë pasur sjellje të mirë, kështu që e meritonin daljen nga regjimi.

Për pasojë, Shullazi dhe Dani do të vijojnë të qëndrojnë në të njëjtat qeli, pavarësisht se avokati i tyre pretendon se ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve i kanë përzgjedhur në mënyrë selektive të burgosurit për regjimit 41 bis.

Zbatimi i regjimit 41-bis në burgjet shqiptare ka nisur që prej gushtit të 2020. Në ato qeli qëndrojnë  të burgosurit me rrezikshmëri të lartë apo ata që thyejnë rregullat gjatë paraburgosjes e burgosjes. Banda e Shullazit me shtatë anëtarët: Emiljano Shullazi, Blerim Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Zela dhe Endrit Qyqja, si dhe Arbjon Aliko e Genci Balla ishin shtatë të parët që u bënë pjesë e këtij regjimi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Grupi i Shullazit është dënuar nga Gjykata e shkallës së pare dhe po përballet ne Apel, ku ka nisur një ‘telenovele’ me shtyrje seancash.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment