Aktualitet

KED nis me vlerësimet për kandidatët e Gjykatës Kushtetuese

Nis ringitja e Gjykatës Kushtetuese. KED ka nisur vlerësimin dhe pikëzimin  e kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese.
Featured image of article: KED nis me vlerësimet për kandidatët e Gjykatës Kushtetuese KED

Tiranë- KED ka nisur vlerësimin dhe pikëzimin  e kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese.

Një ditë më parë Presidenti Ilir Meta bëri ri-shpalljen e procedurës së aplikimit për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, me qëllim plotësimin e vakancës, të krijuar për shkak të përfundimit përpara kohe të mandatit të ish-gjyqtarit, Besnik Imeraj.

Në garë për këtë vakancë janë 6 kandidatët: Dedë Kasneci, Envi Hicka,  Prelë Martini, Shaqir Hasanaj, Vasil Bendo dhe Vjosa Bodo Mujo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjykata Kushtetuese nis të ringrihet.  Pak ditë më parë Ilir Meta emrëoi Besnik Muçin si anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Ky i fundit ende nuk ka dalë para Vettingut. Deri më tani janë dy anëtarë të kësaj Gjykate, Vitore Tushi dhe Besnik Muçi, por duhet të plotësohen të 9 anëtarët.

J.V/Dosja.al

Shto Koment