Politike

Nëntori gjen të izoluar Francën, mbyllet çdo gjë përveç shkollave dhe punëve që nuk bëhen nga shtëpia, bizneset marrin 10 mijë euro ndihmë

Ndërsa festat private dhe tubimet publike, janë të ndaluara. Presidenti shtoi gjithashtu se të gjitha punët që do të mund të ndiqen online, ose nga shtëpia, do të bëhen në këtë mënyrë, duke shmangur çdo kontakt. Hyrje-daljet nga Franca janë të ndaluara, gjithashtu edhe udhëtimet ndër-qytetase. Vizitat në shtëpitë e të moshuarve do të vijojnë të kryhen, por në masa sigurie. Edhe varrezat qëndrojnë të hapura. Këto masa do të jenë në fuqi deri më datë 1 dhjetor, por çdo dy javë do të bëhet një rishikim i tyre.
Featured image of article: Nëntori gjen të izoluar Francën, mbyllet çdo gjë përveç shkollave dhe punëve që nuk bëhen nga shtëpia, bizneset marrin 10 mijë euro ndihmë Emamanuel Macron

FRANCË– Izolohet Franca! Pas vendimit të Angela Merkel për të mbyllur Gjermaninë, Presidenti Emanuel Macron, ka njoftuar se nga dita e premte, Franca do të futet në karantinë totale. Siç shkruan dhe ‘Le Figaro’, baret e restorantet do të mbyllen plotësisht. Ashtu si në karantinën e parë, Macron lajmëroi se francezët do të jenë në gjendje të shkojnë në punë, të shkojnë në një takim mjekësor, të ofrojnë ndihmë, të bëjnë pazaret e tyre dhe të marrin ajër.

Ndërsa festat private dhe tubimet publike, janë të ndaluara. Presidenti shtoi gjithashtu se të gjitha punët që do të mund të ndiqen online, ose nga shtëpia, do të bëhen në këtë mënyrë, duke shmangur çdo kontakt. Hyrje-daljet nga Franca janë të ndaluara, gjithashtu edhe udhëtimet ndër-qytetase. Vizitat në shtëpitë e të moshuarve do të vijojnë të kryhen, por në masa sigurie. Edhe varrezat qëndrojnë të hapura. Këto masa do të jenë në fuqi deri më datë 1 dhjetor, por çdo dy javë do të bëhet një rishikim i tyre.

“Vendosa atë që ishte e nevojshme, nga e Premtja, izolim total. Shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura, puna mund të vazhdojë, shtëpitë e pleqve dhe shtëpitë e pensionit mund të vizitohen. Do t’ju lehohet dhe të merrni ajër. Festat private dhe tubimet publike, do të ndalohen. Çerdhet, shkollat, kolegjet dhe shkollat ​​e mesme do të qëndrojnë të hapura me protokolle të përforcuara shëndetësore. Puna online dhe nga shtëpia do të kryeht aty ku është e mundur. Nga e premtja askush nuk futet apo del nga Franca, me disa përjashtime të vogla. Të gjithë francezët që do të duhet të kthehen, do të paraqesin tamponin dhe do të izolohen. Ndihma deri në 10,000 euro në muaj do t’u jepet bizneseve që janë mbyllur administrativisht. Qëndroni në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur. Ndiq rregullat. Suksesi varet nga qytetaria e mirë e secilit prej nesh. Çdo orë ka rëndësi. Deri më 1 dhjetor, do të qëndrojmë të mbyllur, në mënyrë që të marrim forcat dhe të vazhdojmë përpara. Ne do të vlerësojmë çdo dy javë nëse mund t’i zbusim kufizimet. Le ta mbajmë me rigorozitet për dy javë. Nëse kemi një trajtim më të mirë të situatës në 15 ditë, ne do të jemi në gjendje të rihapim biznese të caktuara. Unë kam besim te ne, te ti, në aftësinë tonë për ta kapërcyer këtë sprovë,”- tha Emmanuel Macron.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më herët Gjermania lajmëroi mbylljen totale.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment