Aktualitet

4 viktima dhe 168 të infektuar/ Rëndohet bilanci i Covid-19 në Shqipëri, Ministria vë theksin tek hapja e shkollave: Ju lutemi respektoni masat, higjiena në maksimum! Çdo rast pozitiv të izolohet

VIDEO
Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se katër persona të tjerë, kanë humbur jetën nga Covid-19 duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 334. Një 53-vjeçare dhe një 87-vjeçar nga Tirana, një 68-vjeçar nga Durrësi dhe një 73-vjeçar nga Korça nuk kanë mundur dot që t’i mbijetojnë virusit Covid-19.
https://studio.youtube.com/video/Hbf8qoDYmCM/edit/basic

SHQIPËRI– 334 viktima, 4450 të infektuar aktivë dhe 6569 të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga fillimi i pandemisë.  Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se katër persona të tjerë, kanë humbur jetën nga Covid-19 duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 334. Një 53-vjeçare dhe një 87-vjeçar nga Tirana, një 68-vjeçar nga Durrësi dhe një 73-vjeçar nga Korça nuk kanë mundur dot që t’i mbijetojnë virusit Covid-19.

Gjatë ditës së sotme ka humbur jetën nga Covid-19 në spitalin infektiv, edhe pedagogu Llambro Filo, në moshën 78-vjeçare. Fino ishte i shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv dhe nuk ka arritur ta fitojë luftën kundër Covid-19. Filo, ishte pedagog në Universitetin e Tiranës por edhe autor i shumë librave historik dhe teksteve shkollore, por nuk është përfshurë në bilancin e Ministrisë së Shëndetësië dhe ndoshta do të jetë në atë të ardhshmin.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 877 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, dhe janë identifikuar 168 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 51 raste në Tiranë, 18 raste në Elbasan, nga 12 raste në Korçë dhe Lezhë, 9 raste në Fier, nga 8 raste në Vlorë dhe Berat, 6 raste në Krujë dhe Kukës, 5 raste në Lushnje, nga 4 raste në Kavajë, Mirditë, Tropojë, nga 3 raste në Shkodër, Gjirokastër, Pogradec, Kolonjë nga 2 raste në Durrës, Devoll, Divjakë, nga 1 rast në Kamëz, Sarandë, Delvinë.

Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar. Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit të shëruar rezultojnë 75 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 6569 që nga fillimi i epidemisë.

Me rinisjen e vitit te ri shkollor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i drejtohet me një thirrje mësuesve, prindërve, nxënësve, të tregojnë kujdes me zbatimin me përpikëmri te masave që frenojnë përhapjen e covid19. Ministria e Shëndetësisë apelon për respektimin e distancimit social, vendosjen e maskave ose barrierave mbrojtëse, larjen ose dezinfektimin e duarve, ajrosjen e ambienteve, matjen e temperaturës së nxënësve çdo ditë. Të gjitha institucionet arsimore që fillojnë ditën e nesërme mësimin duhet të zbatojnë me rigorozitet Udhëzimin mbi masat anti-COVID19 me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit CARSCOV2. Strukturat e sistemit shëndetësor janë në gatishmëri për t’ju përgjigjur çdo problematike, si dhe për të identifikuar dhe izoluar në kohë çdo rast të dyshuar.

Ju lutemi kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, dhe për çdo informacion te specializuar dhe te sigurt rreth Covid19.

COVID-19 – Statistika (13 Shtator 2020)

Testime totale         73904

Raste pozitive         11353

Raste të shëruara    6569

Raste Aktive           4450

Humbje jete 334 (Qarku Tiranë 159, Durrës 45, Shkodër 38, Elbasan 21, Fier 17, Korçë 15, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tiranë      2253

Durrës    503

Shkodër      350

Lezhë         260

Elbasan  229

Korçë        202

Fier         185

Vlorë        159

Kukës        140

Berat            79

Dibër             46

Gjirokastër     44

(f.m/dosja.al)

Shto Koment