Aktualitet

Heqja e licensës nga Shahini, shkolla private ‘Udha e Shkronjave’ zbulon ç’ka ndodhur: Inspektori i DAR kapi për gryke drejtorin, pse masat tuaja s’hapin panik… (REAGIMI)

Udha e Shkronjave” bën me dije se këto janë masa që janë marrë për të mirën e fëmijëve dhe shëndetin e tyre
Featured image of article: Heqja e licensës nga Shahini, shkolla private ‘Udha e Shkronjave’ zbulon ç’ka ndodhur: Inspektori i DAR kapi për gryke drejtorin, pse masat tuaja s’hapin panik… (REAGIMI) Shkolla private 'Udha e Shkronjave'

TIRANE- Shkolla Private “Udha e Shkronjave” i është përgjigjur ministres së Arsimit, Besa Shahini e cila njoftoi paraditen e të hënës se këtij institucioni arsimor i është hequr licensa pasi ka përhapur panik. Në një reagim përmes rrjeteve sociale, “Udha e Shkronjave” bën me dije se këto janë masa që janë marrë për të mirën e fëmijëve dhe shëndetin e tyre, teksa zbulon edhe përplasjen me Drejtorinë Arsimore Tiranë. 

REAGIMI I PLOTE:

1.Inspektim në shkollën “Udha e shkronjave”. Katër vetë. Ora 8:30, 24 shkurt 2020.

2.Dhënie nga ana e tyre e dokumentit që autorizohen për kontroll, ku duhej të ishte objekti i kontrollit dhe personat e autorizuar. E lexojmë. E marim në dorëzim. I pyesim “Ka ndonjë mjek nga ju?” Na thonë “Jo, s’jemi për atë punë”.

3. Vjedhje e dokumentit që lanë, pasi e lanë. (E morën tinëz dhe në prani të tre mësueseve tona, e pranuan në heshtje që e kishin marrë tinëz, refuzonin t’i përgjigjeshin pyetjes “E morët përsëri dokumentin nga zyra jonë?” VJEDHJE)

4. Lëshim procesverbali të firmosur nga katër vetë, prej tyre. Procesverbali ishte letër e bardhë pa kokë.

5.U kërkojmë në dy kopje se duam një origjinal. Nuk donin, por më vonë binden që të na japin një kopje në origjinal.

6. Marrim një nga kopjet.

7. Pasi e marrim, pendohen dhe na e kërkojnë, me mesazhin “Ju nuk mundet ta kini, ndaj na e jepni”. (përse e bën të dytin, kur ju duheshin të dy?)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

8. Pasi refuzojmë t’ua japim ERJAL SELAMAJ, inspektor i Drejtorisë Arsimore në prani të 3 shoqëruesve të vet, ushtron dhunë ndaj drejtorit, kap për gryke, për mesi dhe fut me zor duart në xhepat e drejtorit për të marrë kopjen e procesverbalit që e lanë vetë. KËTA JANË INSPEKTORËT ARSIMIT QË KUJESEN PËR SHËNDETIN E POPULLIT.

9. Thërrasim 3 mësuese për t’u bërë dëshmitare. Ne shkuam me një farë besimi duke qenë vetëm. Por besimi nuk bën punë me shtetin.

Jemi duke folur për KUJDES PËR SHËNDETIN E NXËNËSVE. Ne ende nuk kemi një problem shëndetësor, të paktën kështu thuhet zyrtarisht dhe ne po guxojmë ta besojmë, megjithëse gënjeshtrën nuk e kanë problem, por kemi vetëm frikën dhe dyshimin për çastin, dhe shiko se çfarë hilesh, vjedhjesh dokumentash e force përdorin.

Kjo është SIGURIA JURIDIKE me të cilën duhet të përballojmë SIGURINË SHËNDETËSORE? Me këtë lloj bashkëpunimi me drejtorët e shkollave ruhet SHËNDETI I FËMIJËVE, I MËSUESVE, DREJTUESVE, PERSONELIT NDIHMËS?

 

Prindërit duhet të jenë të qartë që MEKANIZMI I GËNJESHTRËS përforcohet me FORCËN/autoritetin E INSTITUCIONEVE. Në rëntë epidemia, që nuk urojmë, të gjithë do t’u ikin me vrap përgjegjësive të tyre. Kur u ikin me vrap ata që janë në krye, nuk ka sesi të mos ndodhë më poshtë.

Ne e dimë që çdo masë që merret nga dikush, ka pasojë edhe shkaktimin e panikut. Çfarë të bëjmë? Të mos marrim masa? Të mos blejmë ilaçe? Të mos blejmë produkte ushqimore? Po pse nuk shkaktonkan panik maskat shtetërore e personelit në Rinas, por quhen masa të duhura? Pse nuk shkaktonka panik komiteti i emergjencës me mbledhjet e veta, por qënkan masa “antipanik”? Pse masat tona nuk quhen masa të mirëfillta kujdesi, por quhen se sjellin panik?

Më herët, ministrja Besa Shahini e quajti ‘përhapje paniku’ vendimin e Shkollës Private “Udha e Shkronjave” për të pezulluar për 2 javë mësimin. Drejtoria e shkollës “Udha e Shkronjave”, ditën e djeshme në një njoftim bëri me dije se ky institucion arsimor do të qëndrojë i mbyllur për dy javë si një masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit. Në njoftim drejtoria shkruante se vendimi ishte marrë në konsultim me prindërit dhe faza dy javore do shërbente si masë për izolim nga një infektim i mundshëm.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment