Aktualitet

Zbardhet SKANDALI/ Behar Bajri urdhëroi 3 zyrtarët e Spitalit Shkodër t’i punësonin miken, prangoset ‘infermierja’, i gjenden 9 mijë €

 • Skandali- I forti i Bajrajve urdhëroi shtetarët t’i fusnin në punë miken
 • Rëndohen akuzat për grupin Bajri. Gjykata cakton 10 masa të reja sigurie. 6 masa arrest me burg, për Behar Bajrin, Safet Rustemin, Ilir Rustemin, Ismet Idrizi, Sirjan Alijan, dhe Jorida Muratin. Masat e sigurisë, pas zbulimit se në administratën e Shkodrës, Behar Bajri kishte punësuar një mikeshën e tij. Jorida Murati, ka marrë rrogë ndërkohë që nuk ka qenë fare në punë. Arrest shtëpie për 3 zyrtarët e spitalit Shkodër.
  Featured image of article: Zbardhet SKANDALI/ Behar Bajri urdhëroi 3 zyrtarët e Spitalit Shkodër t’i punësonin miken, prangoset ‘infermierja’, i gjenden 9 mijë € Safet Bajri,Asmer Bilali, Behar Bajri dhe Spitali i Shkodrës

  TIRANË- Gjykata e Tiranës ka lëshuar 10 masa të reja për grupin Bajri. Caktimi i masave të reja të sigurisë vjen dy ditë pas publikimit të skandalit sesi Behar Bajri, njëri anëtarët e grupit të Bajrajve kishte ushtruar ndikim në administratë për të punësuar një grua, e cila është mikesha e tij. Sot, Policia e Shtetit, njofton se janë caktuar 6 masa sigurie “arrest me burg”, 3 arreste shtëpie, ndërsa një person është shpallur në kërkim. Pjesë e grupit janë 3 zyrtarë të Spitalit të Shkodrës, të cilët akuzohen se kanë shpërdoruar detyrën. Shefi i Shërbimeve në Maternitet, kryeinfermierja, përgjegjësja e financës janë zyrtarët e arrestuar, të cilët janë lënë nën masën e sigurisë ‘arrest shtëpie’. Ata akuzohen se kanë shpërdoruar detyrën duke iu nënshtruar ndikimit të familjes Bajri, dhe konkresisht 40-vjeçarit, Behar Bajri.

  Mikesha e Behar Bajrit, është një 32-vjeçare nga Tirana, Jorida Murati, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere  spitalin e Shkodrës, dhe merrte pagën çdo muaj në llogarinë bankare. 32-vjeçarja është ndaluar sot në mëngjes në Tiranë, ku gjatë kontrollit në banesën e saj, Polici sekuestroi 9 000 euro.

  Gjykata vendosi:

  Me masë “Arrest në burg”

  Behar Brajoviq (Bajri)
  Safet Rustemi
  Ilir Rustemi
  Asmer Bilali
  Ismet Idrizi
  Sirjan Alija
  Jorida Murati

  Arrest shtëpie: 

  Senad Halluni, shefi i shërbimeve te materniteti pranë Spitalit Rajonal në Shkodër

  Florine Hoxha, kryeinfermierja

  Mira Nikaj, financierja e Spitalit

  Njoftimi i plotë:

  Policia e Shtetit

  Vijon operacioni policor i koduar “OAZ”

  Dokumentohen vepra të tjera penale në ngarkim të grupit të strukturuar kriminal “Bajri”.

  Gjykata jep 10 masa të reja sigurie në ngarkim të pjesëtarëve të grupit kriminal, për 9 prej tyre janë ekzekutuar masat, ndërsa një shtetas është shpallur në kërkim. Në vijim të operacionit “OAZ”, gjatë hetimeve të kryera nga Departamenti i Policisë Kriminale, në bashkëpunim me DVP Shkodër, në koordinim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, në ngarkim të grupit kriminal “Bajri”, u arrit të dokumentoheshin edhe vepra të tjera penale, të kryera nga pjesëtarët e këtij grupi. Si rezultat i hetimeve dhe provave të grumbulluara nga Policia, Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë ka caktuar 10 masa të reja sigurie në kuadër të anëtarëve dhe lidhjeve të grupit kriminal “Bajri”.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  B. R. alias B. B, 39 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  S. R., 35 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  I. R., 43 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  A. B., 30 vjeç, banues në Shkodër, i dënuar për kryerjen e veprës penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  I. I., 29 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  S. A., 34 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, është shpallur në kërkim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

  J. M., 32 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Vjedhja duke shpërdoruar detyrën”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, është ndaluar gjatë mëngjesit të sotëm, në Tiranë.

  S. H., 46 vjeç, Shef shërbimesh te materniteti pranë Spitalit Rajonal në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

  F. H., 48 vjeçe, banuese në Koplik, kryeinfermiere pranë repartit obstetrik në maternitetin pranë Spitalit Rajonal Shkodër, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

  M. N., 50 vjeçe, banuese në Shkodër, përgjegjësë finance në Spitalin Rajonal Shkodër, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

  Gjatë operacionit të sotëm për ekzekutimin e masave të sigurisë, Policia ka ushtruar kontroll edhe në 6 banesa të tjera, ndër to edhe në banesën e shtetases J. M., për të cilën mëngjesin e sotëm u bë dhe ekzekutimi i masës së sigurisë “Arrest në burg”. Gjatë kontrollit në këtë banesë, Policia gjeti dhe sekuestroi 9 000 euro.

  Drejtuesi i grupit B.B ushtronte ndikim të paligjshëm në Spitalin Rajonal Shkodër, me qëllim që shtetasja J. M, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere në këtë spital dhe në të njëjtën kohë duke përfituar nga kreditimi i pagës.

  5 nga anëtarët e këtij grupi kriminal, për të cilët sot u bë ekzekutimi i masës së re të sigurisë, janë ndaluar më parë dhe ndodhen në IEVP. Nga hetimet e kryera, dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunimin dhe me njëri-tjetrin kanë përfituar shuma parash nëprmjet kanosjes dhe shtrëngimit ndaj dy shtetasve. Departamneti i Policisë Kriminale, në bashkëpunim me DVP Shkodër, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda po vijon hetimet për dokumentimin e plotë të veprimtarisë së këtij grupi të strukturuar kriminal.

  (F.g/dosja.al)

  Shto Koment