Aktualitet

E BUJSHME! Lirohet BEHAR BAJRI, Gjykata e Shkodrës e nxjerr nga burgu… i akuzuar për vrasje, grupi i Dobraç del jashtë

 • PROFIL/ Kush është Behar Bajri, mafiozi ‘tërheqës’ që vrau pa mëshirë gruan e tij 15-vjeçare
 • Sot u lirua, si ndikonte Behar Bajri për punësimin e të dashurave në shtet, vajzat ‘besnike’...
 • Lirohet nga burgu Behar Bajri! Gjykata e Shkodrës ka vendosur ndaj tij masën e sigurisë "detyrim paraqitjeje". Ndërkohë brenda qelisë vazhdojnë të jenë vëllezërit Ilir dhe Safet Bajri [Rustemi]. 
  Featured image of article: E BUJSHME! Lirohet BEHAR BAJRI, Gjykata e Shkodrës e nxjerr nga burgu… i akuzuar për vrasje, grupi i Dobraç del jashtë Behar Bajrin

  SHKODËR– Gjykata e Shkodrës ka liruar nga burgu, anëtarin e fisit të njohur të Bajrajve. Togat e zeza kanë vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për Behar Bajrin, ndërsa vetë ai nuk ka marrë pjesë në seancën gjyqësore. “Togat e zeza” vendosën të ndryshojnë sot masën e sigurisë nga “arrest me burg”, në “detyrim paraqitje” numrin dy të grupit “Bajri”, i cili u ekstradua nga Holanda.

  Ndaj Bajrit ranë të gjitha akuzat, përfshirë edhe ajo e grupit kriminal, dhe e vetmja shkelje që i mbeti sipas prokurorëve është ajo e shtrëngimit me anë të kanosjes për dhënie pasurie. 

  Dosja e grupit Bajri ishte fillimisht për hetim në Prokurorinë e Posaçme ose e njohur ndryshe si SPAK, por kjo e fundit shpalli moskompetencë duke e çuar çështjen në Shkodër.

  Prokurorët e SPAK arritën në përfundimin se të akuzuarit duhet të hetohen më tej nga Prokuroria e Shkodrës për veprat respektive, pasi sipas tyre bashkëpunimi mes tyre ka qënë i thjeshtë. Gjykata e Shkodrës nuk e mikpriti këtë vendim dhe i ktheu dy herë aktet në Tiranë, deri në ndërhyrjen e Gjykatës së Lartë. Kjo e fundit vendosi që “ping-pongu” të merrte fund dhe dosja të hetohej në Shkodër.

  Por vetëm para një muaji prokurori kërkoi pushimin për dy akuza të vrasjeve dhe gjykata e pranoi, ndërsa e vetmja vepër penale që i mbeti është ajo e shtrëngimit të pasurisë për të cilën u kërkua një muaj shtyrje e afatit.

  Kështu ranë të gjitha akuzat që ishin ngritur ndaj tyre nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila i akuzonte për: gjobëvënie, lotari të paligjshme e trukim ndeshjesh si dhe ushtrim i ndikimit të paligjshëm mbi administratën shtetërore, krime që sipas saj u kryen në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Më 20 maj 2020, Gjykata e Shkodrës liroi nga qelia Ismet Idrizin, Asmer Bilalin dhe Samet Hallunin dhe zgjati me 1 muaj afatet për Behar Bajrin (tashmë i liruar) dhe vëllezërit Ilir dhe Safet Bajri [Rustemi]. 

  POR KUSH ËSHTË BEHAR BAJRI?

  Bajri u arrestua në Holandë më 22 shtator 2018, në operacionin “Oaz” dhe konsiderohet si një nga personazhet më të rrezikshme të botës së krimit në Shqipëri.  Behar Bajri akuzohet se ka vrarë gruan e tij 15-vjeçare, Fabiola Bajri dhe shtetasin Arben Tuzi, ngjarje këto të vitit 2002.

  Më pas, pak kohë pas arrestimit të tij, Bajrit i doli sërish në media si i përfshirë në emërime në shtet. Ai kishte ndikuar për punësimin e dy të dashurave të tij në shtet, njëra prej të cilave as që e frekuentonte postin e punës në spitalin e Shkodrës.

  (k.m/dosja.al)

  Shto Koment