Aktualitet

Futën vaj plazhi, orbit dhe kafe kontrabandë, arrestohen dy persona në Tiranë, një tjetër shpallet në kërkim

FOTO
Sipas njoftimit zyrtar nga Policia e Shtetit, mësohet se dy të arrestuarit janë personat me inicialet L. T. dhe A. M.,  ndërsa ai që u shpall në kërkim është me inicialet F. B..
Featured image of article: Futën vaj plazhi, orbit dhe kafe kontrabandë, arrestohen dy persona në Tiranë, një tjetër shpallet në kërkim Mallrat e sekuestruara

TIRANË– Dy persona kanë rënë në pranga ndërsda një tjetër është shpallur në kërkim pasi akuzohen për kalimin e mallrave kontrabandë.

Sipas njoftimit zyrtar nga Policia e Shtetit, mësohet se dy të arrestuarit janë personat me inicialet L. T. dhe A. M.,  ndërsa ai që u shpall në kërkim është me inicialet F. B..

Të tre personat në fjalë, sipas të njëjtit burim, akuzohen se kanë kaluar në mënyrë kontrabandë, pa paguar akcizë, mallra si cafe, orbit dhe vaj plazhi. 

Njoftimi i policisë Tiranë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Finalizohet operacioni policor i koduar “Akciza”. Operacioni, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra për të cilat paguhet akcizë. Sekuestrohen produkte me logo të paautorizuara dhe sende të tjera. Vihen në pranga 2 shtetas dhe shpallet në kërkim 1 shtetas tjetër. Në vijim të punës dhe goditjeve të njëpasnjëshme për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e falsifikimit të dokumenteve dhe kontrabandës me mallra për të cilat paguhet akcizë dhe si rezultat i një pune dhe ndjekjeje intensive, nga Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, u finalizua operacioni i koduar “Akciza”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi i shtetasve L. T. dhe A. M., si dhe u shpall në kërkim shtetasi F. B.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi, në bashkëpunim me njëri – tjetrin, kanë konsumuar veprat penale “Kontrabandë me mallra për të cilat paguhet akcizë ose me pezullim të plotë apo të pjesshëm nga detyrimet doganore ose të akcizës”, “Tregtim dhe transportim i mallrave që janë kontrabandë” dhe “Shkelje e të drejtës së pronësisë industriale”. Gjatë operacionit, Policia sekuestroi në cilësinë e provës materiale një sasi të konsiderueshme cigaresh të markave të ndryshme, një sasi kafeje dhe një sasi vaji plazhi. Theksojmë se këto produkte dyshohet se janë futur në Shqipëri nga pika të ndryshme kufitare, duke shmangur tërësisht detyrimin doganor. Këta shtetas, nëpërmjet kësaj veprimtarie të kundërligjshme, duke iu shmangur detyrimeve doganore, kanë konkurruar në mënyrë të paligjshme në tregun e brendshëm. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme.

(f.m/dosja.al)

2 Komente në “Futën vaj plazhi, orbit dhe kafe kontrabandë, arrestohen dy persona në Tiranë, një tjetër shpallet në kërkim

  1. Keta jane cironka se Shaban Hurdha me te tjere jane tu fut maune te tana me rroba e atlete nga Greqia. Keta jane per gjynaf ne krahasim me keta mafiozat me ne krye komisionerin e PS te njesis bashkiake NR4.

  2. Keta jane cironka se Shaban Hurdha me te tjere jane tu fut maune te tana me rroba e atlete nga Greqia. Keta jane per gjynaf ne krahasim me keta mafiozat me ne krye komisionerin e PS te njesis bashkiake NR4.

Shto Koment